16 lutego br. Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży kopertę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej emisji „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”. Inspiracją dla powstania waloru filatelistycznego stał się Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w 2022 roku zdobył wyróżnienie specjalne podczas European Museum of the Year Award.
Dom Mikołaja Kopernika, stanowiący oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, przeszedł gruntowną modernizację w ramach projektu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II”. Pomieszczenia wyposażono nowoczesne technologie multimedialne, przy zachowaniu zabytkowego charakteru obiektu.
Prezentacja koperty emisji „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”
Jubileuszowa prezentacja koperty z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej odbyła się w czasie uroczystej sesji Rady Miasta Torunia, inaugurującej obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja.
– Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego odkrycia śmiało można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Nie powinno zatem dziwić, że Poczta Polska, upamiętniająca ważne dla naszego kraju postaci czy wydarzenia, nie zapomniała o równej rocznicy urodzin naszego wybitnego astronoma i kanonika. Dzięki owocnej współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu mamy możliwość pełniejszego uhonorowania dzieła Mikołaja Kopernika – podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.
O projekcie koperty z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej
Na kopercie został przedstawiony fragment domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To zabytkowa gotycka kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny astronoma. Na znaku opłaty pocztowej znajduje się portret Kopernika autorstwa Teodora de Bry. W projekcie datownika zawarto podpis naszego wielkiego rodaka.
Współczesna historia emisji poświęconych Mikołajowi Kopernikowi
Ostatni raz kopertę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej Poczta Polska wyemitowała 20 lat temu. Tegoroczne trzy emisje, poświęcone Mikołajowi Kopernikowi, to symboliczny wyraz uznania i podziękowania za odkrycia, które stały się podwaliną współczesnej astronomii. W styczniu Poczta Polska wydała znaczek pocztowy, przedstawiający portret astronoma, pochodzący z epitafium znajdującego się we fromborskiej Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już wkrótce Poczta Polska wprowadzić jeszcze jeden walor filatelistyczny, przygotowany we współpracy z Pocztą Watykańską.