Funkcję prymasa Polski kard. Józef Glemp pełnił w wyjątkowym dla dziejów Polski od 1981 roku, gdy zastąpił legendarnego prymasa Wyszyńskiego tuż po jego śmierci, gdy władze komunistyczne rozprawiały się z Solidarnością do 2006 roku (pełniąc jednocześnie najważniejszą funkcję w polskim Kościele Przewodniczącego Episkopatu), zatem uczestniczył też demokratycznych przemianach w Polsce, był świadkiem wejścia Polski do NATO, a później do Unii Europejskiej.
Postać kardynała Glempa jest na pewno w świadomości Polaków w cieniu prymasa Wyszyńskiego, o zachowanie pamięci tej postaci stara się dbać jego rodzinny Inowrocław.
Kilka lat temu przy Kujawskim Centrum Kultury powołano do życia Instytut Prymasa Józefa Glempa, który 23 stycznia – dokładnie w 10. rocznicę śmierci prymasa – organizuje uroczystości – Celem wydarzenia jest przypomnienie i przybliżenie postaci śp. Prymasa. Każdy z zaproszonych gości specjalnych w krótkim wystąpieniu odniesie się do wybranego aspektu życia i dokonań kard. Józefa Glempa. – mówi Piotr Turowski, opiekun Instytutu.
Dr hab. Rafał Łatka, prof. UKSW opowie o roli prymasa Józefa Glempa w rzeczywistości społeczno-politycznej ostatniej dekady PRL; ks. dr Piotr Wierzbicki, ostatni sekretarz Kardynała przedstawi jaki model kapłańskiej posługi realizował Józef Glemp; z kolei red. Marcin Przeciszwski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej odniesie się do kwestii kontaktów i współpracy śp. Prymasa z mediami.
Wydarzenie będzie miało miejsce 26 stycznia 2023 r. o godz. 17:00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa – pl. Klasztorny 2 w Inowrocławiu. WSTĘP WOLNY