Szlachetna Paczka przed grudniowym finałem opublikowała coroczny raport o biedzie, który wskazuje, że z danych GUS aż 2,5 mln Polaków, czyli jakieś 6,6% populacji Polski żyje w skrajnym ubóstwie. To o 47% więcej niż w ubiegłorocznym raporcie. Około 500 tys. osób w tym gronie to dzieci, a 400 tys. seniorzy. Za skrajne ubóstwo przyjmuje się konieczność przeżycia za 29 zł dziennie.
– 2,5 mln ludzi żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie, a to oznacza, że bez nas sobie nie poradzą – mówi Joanna Sadzik prezes Stowarzyszenia Wiosna, które koordynuje co roku Szlachetną Paczkę. Tą wypowiedzią zachęca ona Polaków do włączenia się w dzieło i przygotowanie dla wybranej rodziny z naszego regionu, takiej paczki świątecznej.
Wpływ na wzrost liczby osób znajdujących się w skrajnym ubóstwie ma na pewno inflacja, dodatkowo przez południe kraju w tym roku przeszła powódź która mogła zniszczyć około 20 tys. domów. Z drugiej strony jak wynika z badań przeprowadzonych przez fundację Wiosna – średnio Polak wyrzuca 247 kg jedzenia rocznie.
Prawie połowa Polaków żyje też na progu minimum socjalnego, które wynosi 57 zł na osobę w gospodarstwie domowym.