Rok: 2024

Wpis

Drugi dzień obrad Parlamentu Europejskiego. Złotowski w prezydium, Konfederacja przeciwko wspieraniu Ukrainy

We wtorek Parlament Europejski wybrał swoje prezydium, w środę wybrano pięciu kwestorów, w tym bydgoskiego europosła Kosmę Złotowskiego. Parlament Europejski wezwał też do dalszego wspierania Ukrainy i potępił wizytę premiera Węgier w Moskwie. Najważniejszy wydaje się jednak czwartek – tego dnia dowiemy się czy Ursula von den Leyen będzie dalej stała na czele Komisji Europejskiej.

Wpis

Kolejny sportowiec z Kujaw może mieć kłopoty. Dzieje się to tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi

Za tydzień rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W składzie polskiej reprezentacji znajduje się skoczek wzwyż, zawodnik MKS Inowrocław Norbert Kobielski, który ma na swoim koncie brąz Igrzysk Europejskich. Jego obecność w stolicy Francji jest poważnie zagrożona, bowiem pojawiły się nieoficjalne informacje, iż w jego organizmie odkryto niedozwolone substancje.

Wpis

Mała elektrownia wodna w Czersku Polskim przejdzie modernizację i nieznacznie wzmocni moc

Historia elektrowni wodnych w Czersku Polskim sięga ponad 100 lat, bowiem pierwszy obiekt powstał w latach 1903-1906, w celu wykorzystania spiętrzenia Brdy do produkcji energii elektrycznej. Przez kolejne dziesiątki lat zmieniała się technologia, chociaż w przypadku części architektury możemy mówić o wartości zabytkowej. RZGW w Gdańsku podpisało umowę na modernizację śluzy.

Wpis

Portal propagandowy ujawnia, że dyskusja o KRK2050 to próba powrotu do dyskusji o metropolii bydgosko-toruńskiej (analiza)

Starania o uznanie Bydgoszczy i Torunia za metropolie mogą być pretekstem do powrotu do koncepcji dwurdzeniowej metropolii bydgosko-toruńskiej, gdzie oba miasta byłyby traktowane na równi. Od tej koncepcji jako politycznie narzucanej wiele lat temu zdystansowały się władze Bydgoszczy. Dużo będzie zależeć czy teraz prezydent Bydgoszczy podtrzyma swoje stanowisko, czy ulegnie kolegom politycznym z Torunia.

Wiadukt kolejowy w Buszkowie to perełka pruskiej architektury
Wpis

Wiadukt kolejowy w Buszkowie to perełka pruskiej architektury

Linia kolejowa łącząca Koronowo z Tucholą dla regularnego ruchu pasażerskiego została zamknięta w 1993 roku – to już ponad 30 lat. Do dzisiaj znajdziemy jednak działającą grupę społeczników, którzy wierzą w jej reaktywację. Ruch towarowy funkcjonował na niej dłużej, w ostatnich latach pojawiły się perturbacje związane z tym, że znaleźli się amatorzy metali, którzy dokonując...

Wpis

Parlament Europejski rozpoczął nową kadencję. Postanowiono przyśpieszyć nieco procedury

16 lipca zgodnie z planem rozpoczęła się X kadencja Parlamentu Europejskiego, jak wynika z ciekawej statystyki, aż 54% europosłów którzy będą w niej pracować, to nowo wybrane osoby. Taki procent wyniosła zatem rotacja po czerwcowych wyborach. Pierwotnie miała być to kurtuazyjna inauguracja, ostatecznie jednak przyśpieszono procedury i być może w tym tygodniu poznamy nowego szefa...

Wpis

Czy autorzy projektów z BBO powinni być ich wykonawcami?

Pewne kontrowersje budzi realizacja tegorocznego kina plenerowego na bydgoskich osiedlach, które realizowane jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory kluczową rolę w realizacji projektów miękkich, czyli różnego rodzaju imprez, w tym kina plenerowego, odgrywali autorzy tych projektów, w tym roku ratusz postanowił zlecić usługę centralnie i wyłonił jednego wykonawcę w przetargu.

W Inowrocławiu będą eksperymentować z nauką hybrydową. Uczniowie rzadziej będą w szkole, ale częściej na praktyce
Wpis

W Inowrocławiu będą eksperymentować z nauką hybrydową. Uczniowie rzadziej będą w szkole, ale częściej na praktyce

W Inowrocławiu otwarto Studio Nauki Hybrydowej HybrydAS wdrożona przez znajdującą się przy ulicy Dworcowej Akademię Szkolnictwa. To swego rodzaju eksperyment edukacyjny, są jednak eksperci którzy uważają, że taka jest właśnie przyszłość edukacji. Projekt opierać ma się na integracji nowoczesnych technologii z praktyką.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowuje się na nowy rok i dalej chce rozwijać kształcenie
Wpis

Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowuje się na nowy rok i dalej chce rozwijać kształcenie

W ostatnich miesiącach o tej szkole było głośno za sprawą konfliktu z częścią rodziców, w który włączyły się w pewnym stopniu też władze samorządowe. Grupa rodziców postanowiła w rezultacie powołać do życia stowarzyszenie i nową szkołę, gdzie będą uczęszczać ich dzieci. NSP nr 1 w Bydgoszczy pomimo odejścia części uczniów zamierza jednak działać dalej.