Ślady obecności zakonników wpatrujących się w św. Franciszka na Kujawach napotkamy na każdym kroku – to Franciszkanie opiekowali się długi czas Kalwarią Pakoską, zanim władze pruskie dokonały kasacji. Już w XIII wieku na zaproszenie księcia Kazimierza Kujawskiego powstał w Inowrocławiu klasztor franciszkański, udział braci zakonnych przyczynił się do rozwoju miasta. W 2016 roku Franciszkanów do Inowrocławia ponownie zaprosił do Inowrocławia abp. Wojciech Polak, objęli oni parafię Świętego Krzyża. Ważnym ośrodkiem franciszkańskim w naszym regionie jest też klasztor w Mogilnie.
Taka jest historia naszego regionu, ale przenieśmy się teraz do Ameryki Południowej. Wezwanie do ewangelizacji jest wciąż obecne. W 1974 roku ojciec Augustyn Stefan Januszewicz idąc za przykładem polskiego św. Maksymiliana Marii Kolbego, który był zresztą też Franciszkaninem udał się do Rio de Janeiro, aby w Brazylii założyć coś podobnego do Niepokolanowa, którego twórcą był. św. o. Kolbe. Brazylijski Niepokalanów funkcjonuje obecnie w Cidade Ocidental, to centrum franciszkańskie założyli głównie Polacy. W Brazylii obchodzony jest obecnie jubileusz 50-lecia obecności polskich Franciszkanów.
Media watykańskie Vaticannews.va informują, że dla uczczenia 50-lecia prowincji franciszkanów św. Maksymiliana Marii Kolbe w brazylijskim parlamencie odbyło się uroczyste posiedzenie z udziałem przełożonego generalnego tego zakonu o. Carlosa Trovarelii.
Dzisiaj Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych to ponad 4 tys. członków, z czego około 1/4 to Polacy. To właśnie ten zakon Franciszkański zaangażował się w Brazylii, ale obecny jest na misjach także w Kenii, w Kanadzie, w Ekwadorze. Ten zakon sprawuję też obecnie posługę w inowrocławskiej Świętej Trójcy.
Największym dzisiaj zakonem założonym przez św. Franciszka jest Zakon Braci Mniejszych – to 4 kardynałów, 23 arcybiskupów i 84 biskupów, ponad 10 tys. ojców zakonnych i 116 prowincji rozsianych na całym świecie. Ten zakon obecny jest dzisiaj w Pakości.
W XVI wieku z dwóch zakonów franciszkańskich powstał jeszcze Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, który pozostał przy najbardziej surowej regule zakonnej. Liczy on około 10 tys. braci, w tym 572 Polaków (szacunek na 2022 rok). Zakon ten ma swój klasztor w Mogilnie