Bydgosko-lwowka konferencja zbliżyła oba miasta

Bydgosko-lwowka konferencja zbliżyła oba miasta

W czwartek 24 października odbywało się bydgosko-lwowskie Forum – Co możemy zrobić razem? Gospodarzami tego wydarzenia było bydgoskie Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych oraz po stronie ukraińskiej Narodowym Uniwersytetem im Iwana Franki we Lwowie. Sporo uwagi temu wydarzeniu już po jego zakończeniu poświęcają portale miasta Lwowa oraz wspomnianej uczelni. Nieoficjalnie mówi się, że powinna się odbyć kolejna edycja tej konferencji.

Konferencja odbywała się poprzez zdalne łączenie. Merytorycznie strona bydgoska skupiała się na promowaniu inicjatyw oddolnych budujących mosty kulturowe – w czym mamy doświadczenie za sprawą obecności Ukraińców w Bydgoszczy. Było też kilka naukowych wykładów np. o przyczynach buntu grupy Wagnera, która ruszyła na Moskwę. Strona ukraińska skupiała się na doświadczeniach militarnych z konfliktu zbrojnego, a także o tym jak Ukraina się zmienia, walcząc np. z oligarchią, aby stać się częścią Europy Zachodniej.

Głównym inicjatorem konferencji była bydgoska fundacja Chce Pomagam, ale już w ukraińskich przekazach mówi się, że była w niej istotna rola Miasta Bydgoszczy i UKW. Faktem jest, że budżet miasta wsparł ją finansowo, a naukowe wykłady przedstawili pracownicy UKW, z drugiej jednak strony pokazuje to, że Ukraińcy nadają tej konferencji rangi budowania porozumienia między intytucjalnego między Bydgoszczą i Lwowem. W praktyce jest to krokiem dalej niż tylko współpraca organizacji pozarządowych. Bydgoszcz do tej pory na Ukrainie współpracowała głównie z Krzemieńczukiem i Czerkasami, ostatni czas pokazał, że możliwa jest też bliższa współpraca ze Lwowem.

Zaczęła się ona od wizyty przedstawicieli Chce Pomagam we Lwowie w 2022 roku. Prowadząca konferencję po stronie lwowskiej dr Iryna Kiyanka kilka razy gościła po tej wizycie też nad Brdą. Mamy zatem do czynienia z żywymi relacjami. Po konferencji sprzed dwóch tygodni pojawiło się oczekiwanie zorganizowania kolejnej edycji, ale już ze znacznie większą rangą.

Portal Kujawski zapewniał transmisję z Bydgoszczy do Lwowa.