W piątek30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się gala Medali Wolności Słowa zorganizowana przez fundacje Grand Press. Celem było wyróżnienie osób, które przeciwstawiały się łamaniu praworządności w Polsce – Znów wędrujemy z krajami demokratycznymi i stosunkowo bezpiecznymi – powiedziała na otwarciu gali prezes fundacji Weronika Mirowska.
– Dziś nasza fundacja chce symbolicznie podziękować wszystkim obywatelkom i obywatelom, którzy nie ustawali w walce o prawa człowieka – mówiła dalej Mirowska. W czasie tego wydarzenia mieliśmy istotne bydgoskie akcenty. Medalem Specjalnym Wolności Słowa została wyróżniona bydgoszczanka Ilona Michalak, uczestniczka lokalnie licznych protestów które dotyczyły najpierw łamania praworządności w sądach, potem były kwestie związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Michalak zasłynęła tym, że często protestowała samodzielnie, np. przechodząc obok planowanego zgromadzenia państwowego z tabliczką uderzającą w poprzedni rząd, czym wzbudzała zainteresowanie policjantów, którzy nie zawsze reagowali w pełni profesjonalnie. Michalak im jednak nie odpuszczała, składała zawiadomienia do prokuratury (będącej organem skargowym na interwencje policji), a potem odwoływała się do sądów. Ostatnio do Sądu Rejonowego zaskarżyła interwencje trzech policjantów z września 2021 roku, gdy nie chcieli oni wpuścić jej na Stary Rynek tylko dlatego, że trzymała w ręku hasło ,,Zostaje nam miska ryżu”. Tego dnia na rynku planowano uroczystości Krajowej Administracji Skarbowej.
– Jestem zwykłą osobą i mam zwykłe życie. Wyszłam na ulicę sprzeciwić się bezprawiu i byłam za to prześladowana. Domagałam się tylko zwyczajnych rzeczy i, wydawałoby się, oczywistych. Domagałam się tylko, żeby władza działała zgodnie z prawem, domagałam się tylko, żeby respektowano moje prawo do wyrażania moich myśli, domagałam się tylko, żeby ludzie nie byli prześladowani za swoje poglądy – powiedziała w Gdańsku Ilona Michalak.
Kapituła wyróżniła też Dorotę Halaburdę, osobę mającą problemy z widzeniem, która w 2022 zasłynęła z tego, że przez 72 godziny bez przerwy samodzielnie protestowała przed bydgoską siedzibą PiS, co nazwano ,,Buntem Doroty”
Kapitułę stanowili: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była rzeczniczka praw obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24) i Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”).