Zintegrowany z tomografem rezonansu magnetycznego akcelerator umożliwia nowoczesną radioterapię. Urządzenie pozwala w czasie seansu napromieniowywania ustalić przemieszczanie się guza, zatem unika się napromieniowywania zdrowych struktur. We wtorek 14 maja otwarto czwarty w Europie tego typu akcelerator i jednocześnie pierwszy w Polsce – w bydgoskim Centrum Onkologii.
Korzyści z nowej metody leczenia jest wiele – jest ona krótsza, zatem przez to mniej inwazyjna, a też bezpieczniejsza dla pacjenta. Skoro będzie można znacznie bardziej precyzyjnie kierować dawki, to będą mogły być one silniejsze, przez co leczenie będzie krótsze. Tego typu seansów planuje się w Bydgoszczy przeprowadzać po kilkanaście dziennie.
Udowadnia to tylko, że Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy to wiodący w Polsce ośrodek leczenia nowotworów, do którego przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. Pomysł utworzenia centrum zrodził się już w 1975 roku, wówczas gospodarka socjalistyczna przeżywała jednak kryzys i nie można było go zrealizować. Budowa ruszyła dopiero po kilku latach w 1985 roku. Szpital był uruchamiany stopniowo, uroczystość nastąpiła w 1994 roku, zatem w tym roku przypada równa 30. rocznica.
W 1996 roku w Centrum Onkologii uruchomiono pierwszy tomograf komputerowy, od tego momentu notuje się dynamiczny rozwój placówki. Są plany rozbudowy szpitala w najbliższych latach o kolejny budynek. Centrum Onkologii na regionalnej mapie szpitali wyróżnia się też jednymi z lepszych wyników finansowych.