Co wiemy o nowym Parlamencie Europejskim?

European Union 2024

European Union 2024

Europejska Partia Ludowa, w której ster będą sprawować Niemcy, Hiszpanie i Polacy wygrała wybory z wynikiem 185 mandatów (według wstępnych wyników), to o prawie 10 więcej niż wynikało z przedwyborczych sondaży. Słabsi są natomiast socjaliści oraz związana z Polską2050 postępowa grupa Renew Europe. Jakie prognozuje to kierunki polityczne dla Unii Europejskiej?

Naturalną kandydatką na funkcję przewodniczącej Komisji Europejskiej jest Ursula von den Leyen jako ,,czołowa kandydatka” zwycięskiej EPP. W 720 parlamencie to jednak wciąż mało, aby mieć większość.

 

Formacje prawicowe antyeuropejskie też urosły w siłę, głównie za sprawą wyników we Francji i Holandii oraz Węgier (Fidesz Wiktora Orbana), ale 58 mandatów grupy Tożsamość i Demokracja to niewiele, aby zamieszać. Do tego jak doliczymy nieznajdujące się w tej grupie formacje jak niemiecka AFD i polska Konfederacja, to jednak skrajna prawica nadal będzie poniżej 100 mandatów. Umiarkowani eurosceptycy jak Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, do których zalicza się PiS, zdobyli 73 mandaty.

 

Europejska Partia Ludowa tak jak było to w poprzedniej kadencji może budować większość z socjalistami i osłabionym po tych wyborach Renew, ale może gdy uzna pewne propozycje za zbyt radykalne w lewą stronę, odrzucać je z EKR i prawicą.

 

Układ sił w nowym PE a polscy przedstawiciele
– EPP – 185 mandatów, w tym 23 z Polski (PO i PSL, Polacy stanowią trzecią najsilniejszą grupę we frakcji)

– S&D – 137 mandatów, w tym 3 z Polski
– Renew – 79 mandatów, w tym 1 z Polski
– EKR – 73 mandaty, w tym 20 z Polski (PiS, Polacy stanowią drugą najsilniejszą grupę)
– Tożsamość i Demokracja – 58 mandatów, brak z Polski
– Zieloni – 52 mandaty, brak z Polski

– Lewica – 36 mandatów, brak z Polski

Mandaty bez przynależności – 100, w tym 6 posłów z Konfederacji.