Czego możemy się spodziewać po World Canals Conference w Bydgoszczy?



Dzisiaj ostatni dzień Steru na Bydgoszcz, to jednak nie koniec klimatów wodniackich, bowiem od jutra rozpoczną się sesję plenarne w ramach światowej konferencji kanałów Word Canals Conference, która po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Sesje konferencji z gośćmi z całego świata będą odbywać się Teatrze Kameralnym i Młynach Rothera. Czego możemy się jednak spodziewać po tej konferencji?

Patrząc na działania ratusza i przygotowywane dla uczestników atrakcję, będziemy stawiać przede wszystkim na promocję turystyczną. Tym, którzy przyjechali na tę konferencję będziemy starali się pokazać Bydgoszcz od jak najlepszej strony, co jest oczywiście ważne, bo wśród gości mają być np. przedstawiciele stowarzyszeń, którzy w swoich krajach mogą później budować pozytywny wizerunek Bydgoszczy. W budowaniu dobrej marki Bydgoszczy jako miasta nad wodą służyć będzie nie tylko konferencja, ale też wydarzenia popołudniowe w tym rejsy i zwiedzanie takich miejsc jak chociażby Muzeum Kanału Bydgoskiego.

 

Jak spojrzymy na genezę Word Canals Conference, która sięga 19i88 roku, pierwsze edycje były poświęcone historycznym kanałom. Formuła WCC z biegiem lat ewoluowała, ale warto wiedzieć, że takie były korzenie. Jest to w naszym wypadku o tyle istotne, że charakter historyczny ma Kanał Bydgoski, który jak wiemy z czasem był przebudowany, dzisiejsze Planty nad Kanałem Bydgoskim to tzw. Stary Kanał, który w pewnym momencie został zastąpiony innym przebiegiem, dzisiaj to natomiast jedno z ciekawszych miejsce rekreacji w Bydgoszczy. Częścią WCC będą można powiedzieć międzynarodowe obchody 250 lecia budowy Kanału Bydgoskiego.

 

Program tegorocznej konferencji w praktyce jest typowo turystyczny, czyli o tym jak wykorzystać kanały właśnie od strony rozwoju turystyki. Zawiedzenie mogą być ci, którzy liczyli na tematykę o transporcie towarowym. Z jednej strony będzie prezentowany potencjał polskich dróg wodnych, które jak wiemy wymagają sporych nakładów na modernizację, ale też dobre praktyki z różnych miejsca na świecie – aby wzajemnie się od siebie uczyć. Bydgoszcz, Kanał Bydgoski, Noteć, czy po wschodniej stronie Wisła, mogą mieć spory potencjał turystyczny, którego nie nauczyliśmy się nadal wykorzystywać w pełni. Być może po Word Canals Conference 2024 w Bydgoszczy, będziemy wstanie przyśpieszyć z działaniami.