Rok 2014 będzie niezwykle ważny w Fordonie, bowiem 21 października 1382 roku książę Władysław Opolczyk nadał Fordonowi po raz pierwszy prawa miejskie. Fordon był miastem do 1970 roku, aż się stał integralną częścią Bydgoszczy. Dlaczego Rada Miejska pomimo oczekiwań społeczności fordońskiej nie ustawiła roku 2024 Rokiem Fordonu?
Rok 2024 roku decyzją Rady Miasta jest Rokiem Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, na jubileusz tej jednostki w Bydgoszczy oraz wstąpienia Polski do NATO. Ubiegły rok 2023 miał jednak dwóch patronów: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy i Andrzej Szwalbe. Mogło być zatem również dwóch patronów 2024 roku? Co stanęło zatem na przeszkodzie? Najprościej wyjaśniając – radni się nie dogadali i sama inicjatywa uhonorowania Fordonu patronatem roku pojawiła się bardzo późno.
Rok Centrum Szkolenia Sił Połączonych radni uchwalili na grudniowej sesji Rady Miasta, tuż przed świętami. Dopiero w trakcie dyskusji nad ustawieniem tego roku publicznie wyszła inicjatywa ustanowienia Roku Fordonu. Oczekiwanie sygnalizowała radna Justyna Polasik z Fordonu oraz fordoński radny Wojciech Bartoszek. Pojawiła się poprawka do uchwały, aby obok centrum NATO-owskiego dopisać też Fordon. Samej idei Roku Fordonu nikt nie skrytykował, przewodnicząca Rady Monika Matowska negatywnie odnosiła się, aby dwóch patronów uchwalać w jednej uchwale. Jak spojrzymy na praktykę z lat ubiegłych, to każdy patron roku w Bydgoszczy był przyjmowany w osobnej uchwale. Poprawka o dopisanie Fordonu do uchwały NATO-owskiej upadła w głosowaniu.
Podczas dalszej części obrad grupa radnych mogłaby wnieść o poszerzenie porządku obrad o taką uchwałę, oczywiście najpierw by trzeba ją napisać, ale to się nie udało. Być może taki projekt pojawi się pod koniec stycznia i już pomimo rozpoczęcia 2024 roku, uda się dopisać jeszcze jednego patrona.