Formalnie rozpoczynają się też wybory do Parlamentu Europejskiego



European Union

European Union

Wyborczo Polacy żyją obecnie głównie wyborami samorządowymi, kandydaci są już porejestrowani i coraz częściej spotykamy się z ich agitacją w różnej formie. Na początku tygodnia prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Formalnie jesteśmy zatem w trakcie dwóch kampanii wyborczych. Wybory europejskie odbędą się 9 czerwca.

Sam termin wyboru posłów do Parlamentu Europejskiego nie jest żadnym zaskoczenie, bowiem już w czerwcu 2023 roku ustalono, że państwa członkowskie muszą te wybory przeprowadzić w okresie 6-9 czerwca 2024 roku. 9 czerwca przypada w niedzielę, czyli dzień tygodnia, w którym w Polsce odbywają się wybory. Są kraje Europy, gdzie zwyczajowo wybory są kilkudniowe. W praktyce termin eurowyborów wiedzieliśmy zanim był znany termin wyborów parlamentarnych, które są już za nami.

 

9 czerwca wybierzemy w skali kraju 53 europosłów w oparciu o okręgi wyborcze którymi są województwa. Wybory europejskie w Polsce są dość skomplikowane, z tego powodu przed głosowaniem nie można przyjąć ilu europosłów będzie miało dane województwo.

Mamy postanowienie prezydenta i jednocześnie ruszył cały kalendarz wyborczy – do 22 kwietnia poznamy listę komitetów startujących w tych wyborach. Kandydatów na europosłów poznamy do 1 maja – daty symbolicznego wejścia Polski do Unii Europejskiej.