Powodzenie jakie przeszły przez Polskę we wrześniu siały spustoszenie, ale jak się okazało znacznie poważniejszy żywioł pojawił się w październiku w Hiszpanii. Zdaniem prof. Pawła Rowińskiego z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk zjawiska z Polski i z Hiszpanii mają sporo podobieństw. Profesor Rowiński chwali też działania władz Bydgoszczy.
W rozmowie z PAP Nauka w Polsce prof. Paweł Rowiński wskazuje, że zarówno w Polsce i w Hiszpanii zaskoczyła wszystkich skala opadów, która znacznie przewyższyła prognozy -To trudna sytuacja pogodowa, ale nie zdarza się to pierwszy raz w historii. Takie ekstremalne zdarzenia będą miały miejsce coraz częściej, to typowy skutek zmian klimatycznych – przestrzega ekspert w rozmowie z PAP Nauka w Polsce – Powódź błyskawiczna to zjawisko, z którym teraz coraz częściej się spotykamy, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu było praktycznie nieznane. Takie powodzie występują zwłaszcza w miastach z gęstą zabudową.
Zdaniem prof. Rowińskiego polskie i hiszpańskie miasta po tej nauczce powinny być się przygotowywać do zmian klimatycznych, ważnym elementem jest tworzenie np. zbiorników retencyjnych, które mogą przyjmować nadmiary wody. Naukowiec pod tym względem wprost chwali Bydgoszcz i Gdynię, a także pochwala takie praktyki jak ograniczanie koszenia trawników, co sprzyja retencji. Prof. Rowiński jest przewodniczącym Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej powołanego w październiku przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Bydgoszcz przygotowuje się obecnie do drugiego etapu programu rozbudowy kanalizacji deszczowej wraz z budową zbiorników retencyjnych, który ma na celu z jednej strony zwiększenia retencji, ale też przeciwdziałania suszy, poprzez gromadzenie wody opadowej na mniej wilgotny okres.