W środę odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej, historycznie dla tej uczelni oznacza to początek kształcenia na Wydziale Medycznym. Dla społeczności Politechniki to na pewno ważne wydarzenie, ale również dla Bydgoszczy, bo 21 lat po podjęciu decyzji o likwidacji Akademii Medycznej powraca kształcenie medyczne na bydgoskiej uczelni. Co prawda przez te lata główne kształcenie na Collegium Medicum odbywało się w Bydgoszczy, to jednak zależność od toruńskiego UMK sprawiała, że bydgoszczanie do końca nie traktowali CM jako swojego.
Na pierwszym roku studia rozpoczyna na Politechnice Bydgoskiej ponad tysiąc studentów, z tego 60 na kierunku lekarskim – tyle, ile bydgoska uczelnia dostała limitu. Droga do uruchomienia medycyny nie była jednak taka prosta, gdy w czerwcu rozpoczęto rekrutację nie było pewne czy teraz w październiku kandydaci na młodych lekarzy rozpoczną studia. Negatywna opinia Państwowej Komisji Akredytacyjnej sprzed roku stworzyła sytuację niepewności, dopiero w lipcu pojawiła się pozytywna decyzja – Fakty związane z dobrym przygotowaniem organizacyjnym, kadrowym oraz infrastrukturalnym uczelni, wynikającym z troski o wysoką jakość kształcenia, obroniły się. Mamy medycynę na bydgoskiej uczelni. W obliczu tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii w wielu dziedzinach życia, także w medycynie, nikogo nie powinno dziwić, że lekarze na miarę XXI wieku są z Politechniki. Jestem przekonany, że dyplom absolwenta studiów poszerzających klasyczne kształcenie medyczne o wiedzę i umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami, będzie stanowił dużą wartość dodaną u progu lekarskiej kariery – mówił w środę prof. Marek Adamski, Rektor PBŚ.
Ważną bazą dla kształcenia lekarzy będzie Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, który jeszcze należy do Miasta Bydgoszczy. Jest to jeden z niewielu szpitali o charakterze powiatowym w Polsce, których kondycję finansową można uznać za dobrą. Wkrótce szpital przejmie Politechnika Bydgoska. 1 października zaprezentowano nowe prosektorium w tym szpitalu, które służyć będzie kształceniu studentów – Jest to miejsce, w którym umarli uczą żywych. Pierwsze zajęcia rozpoczną się tu w najbliższy piątek. Będą prowadzone przez doświadczoną kadrę anatomów w małych, kilkuosobowych grupach – zapowiedziała prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, Dziekan Wydziału Medycznego PBŚ.
Rektor Politechniki w czasie środowej inauguracji mówił tez o innych kierunkach rozwoju uczelni – Chcemy i będziemy wzmacniać nasz interdyscyplinarny charakter o nowe dziedziny nauki i związane z tym nowe kierunki studiów. Mam nadzieję, że pierwsze decyzję z tym związane zapadną w ciągu najbliższych miesięcy. Zmiany są niezbędne m. in. ze względu na zainteresowania i trendy wśród ludzi młodych, kompetencje jakich wymaga od nich dynamiczny rynek pracy czy w końcu zbliżający się niż demograficzny, który za kilka lat dotknie naszą i wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Pracujemy nad kierunkami studiów, w których chcemy wykorzystać potencjał współpracy naszych zootechników, biologów, chemików i agrotechnologów. Doświadczenie naszych przyrodników, konstruktorów, architektów i projektantów chcemy wykorzystać tworząc studia związane z tzw. zieloną rewolucją technologiczną czy wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatu. Stawiamy także na rozwój szeroko pojętej informatyki i sztucznej inteligencji. Stąd, w ostatnim czasie, decyzje o wzmocnieniu kadrowym w tych obszarach i zaplanowane na najbliższy czas wielomilionowe inwestycje w nowoczesny sprzęt i laboratoria. Chcemy rozwijać także ofertę studiów medycznych i okołomedycznych