NCBR wesprze rozwój bydgoskiej medycyny na Politechnice

Fot: Ryszard Wszołek / PBŚ
Fot: Ryszard Wszołek / PBŚ

W październiku na Politechnice Bydgoskiej wystartuje Wydział Medyczny, to spore wyzwanie z uwagi na to, że uczelnia do tej pory nie zajmowała się kształceniem lekarzy. Sporym wsparciem będzie na pewno grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przyznało 9,5 mln zł.

 

Środki pozyskane zostały w ramach projektu ,,Studenci Hipokratesa” z funduszy europejskich. Te pieniądze mają wesprzeć stworzenie lepszych warunków kształcenia, wyposażenie Centrum Stymulacji Medycznych, ale też wspieranie programów stażowych i szkoleń.

 

– Studenci będą mieli możliwość nauki w nowocześnie wyposażonych salach, gdzie w warunkach symulowanych realizować będą program kształcenia zgodny z obowiązującymi standardami. Nabyte kompetencje przyszłych medyków są niezbędnymi w ich codziennej pracy – mówi prof. Małgorzata Gotowska, Prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.

 

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem organizacyjnym, kadrowym oraz infrastrukturalnym do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim w nowym roku akademickim. Wdrażamy wszystkie uwagi Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Stawiamy na wysoką jakość kształcenia realizowanego przez doświadczoną kadrę medyków. Grupy kliniczne będą liczyły od 2 do 4 osób. Działalność rozpoczęła Rada Naukowa dyscypliny nauki medyczne. Powołano także Komisję Bioetyczną, by umożliwić realizację projektów badawczych, na ukończeniu jest Program Świadomej Donacji Zwłok – mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, Dziekan Wydziału Medycznego PBŚ.