Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej, której absolwenci odnoszą międzynarodowe sukcesy, to jedna z największych inwestycji finansowanych przez rząd na terenie Bydgoszczy w ostatnich latach. Na otwarcie nowego kampusu poczekamy jeszcze dobre dwa lata, ale za nami ważny moment tej inwestycji – we wtorek odbyło się symboliczne powieszenie wiechy.
Rytuał związany z wieszaniem wiechy we współczesnym budownictwie ma symbolizować zakończenie konstruowania gmachu, czyli koniec etapu w którym budynek jest gotowy w stanie surowym. Teraz można powiedzieć, że będzie już z górki bowiem czekają nas prace adaptacyjno-wykończeniowe. Trochę one potrwają, nowy obiekt to bowiem nie będzie tylko dydaktyka, ale też duża sala koncertowa, która ma służyć mieszkańcom. Żeby ona spełniała swoją rolę konieczne jest zastosowanie elementów akustycznych, to zadanie przed którym staje wykonawca. Gmach liczy aż 644 pomieszczenia, rozlokowane na 8 kondygnacjach.
Ważnym elementem będzie też budowa elewacji, która od strony ulicy Kamiennej będzie wykonana z jasnoszarej, ręcznie formowanej cegły. Ma to nawiązywać do cegielni, jaka w przeszłości działała w tym miejscu. Zastosowane będą także technologię, które mają zapewnić wysoką optymalność energetyczność.
Zdjęcie z sierpnia 2023 roku
Niezwykle skomplikowaną częścią bydgoskiego projektu, którą należało wykonać w modelu 3D, jest elewacja wraz z fasadą aluminiową. Ma ona odzwierciedlać falę występującą na stawie, który położony jest na terenie inwestycji. Z uwagi na fakt, że krajowi dostawcy systemów aluminiowych nie posiadają odpowiednich dokumentów oraz badań, które umożliwiałby realizację fasady zgodnie z wytycznymi projektu, konieczne stało się przeprowadzenie dodatkowych analiz w akredytowanych laboratoriach w Niemczech lub Szwajcarii. Wymagane przez inwestora parametry akustyczne, które Unibep musi osiągnąć w każdej z sal koncertowych, to kolejny zakres, który jest niezwykle ważny dla całej inwestycji i jednocześnie wymaga od kadry wiele wysiłku.
Podczas uroczystości zawieszenia wiechy zaprezentowano salę koncertową w stanie surowym.