Według archeologów gród w Biskupinie mógł powstać około 3 tys. lat temu, jego budowa zakończyć miała się 8 wieku przed naszą erą, jednak już wiek później grodzisko zostało opuszczone z powodu podnoszenia się poziomu jeziora. Jezioro Biskupińskie na ponad 2 tysiące lat ukryło Biskupin. W sobotę w Biskupinie rozpoczął się XXIX Festyn Archeologiczny.
W 1933 roku poziom jeziora się obniżył, z tego powodu miejscowi chłopi zaczęli odkrywać starożytne przedmioty. Gdy dowiedział się o tym miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer, powiadomił o tym badaczy z Poznania. W tym roku przypada 91. rocznica odkrycia Biskupina, co uznawane jest za jedno z najważniejszych odkryć XX wieku w Europie oraz 90. rocznica rozpoczęcia pierwszych badań archeologicznych. Organizatorzy festynu wskazują również, że jest też 30. rocznica uznania rezerwatu archeologicznego w Biskupinie za pomnik historii.
Festyn Archeologiczny rozpoczął się w sobotę, ale potrwa do środy 18 września. Jest to ten wyjątkowy czas w roku, gdy w Biskupinie tętni życie. Nawet pomimo niezbyt sprzyjającej pogody w soboty, gości nie brakowało. Dla nich dawne życie pokazują osoby pielęgnujące tamte tradycje w strojach z epoki pokazując np. rzemiosło z epoki łużyckiej. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających też wykłady archeologiczne.