Polscy rolnicy nie wierzą producentowi Oleju Kujawskiego

Polscy rolnicy nie wierzą producentowi Oleju Kujawskiego

Amerykański koncern Bunge będący właścicielem popularnej w naszym kraju marki Olej Kujawski, który wytwarzany jest głównie w zakładach w Kruszwicy, znalazł się na krążącej wśród rolników liście firm, które mają kupować gorsze jakościowo zboże ukraińskie, które nie ma prawa znaleźć się na polskim rynku. Po tym, gdy w internecie zaczęły pojawiać się nawet wezwania do bojkotu marek tego producenta, Bunge wydało oświadczenie, w którym wszystko dementuje. Nie wierzą w nie jednak rolnicy.

 

W ramach naszej regionalnej i globalnej działalności handlowej firma Bunge w 2022 roku importowała kukurydzę oraz śrutę słonecznikową z Ukrainy, z których większość została następnie sprzedana i wyeksportowana poza granice Polski. W ciągu ostatnich pięciu lat Bunge nie importowało do Polski ukraińskiego rzepaku, ani oleju rzepakowego – czytamy w stanowisku Bunge Polska.

 

Problematyka kruszwickich zakładów pojawiła się na wtorkowym spotkaniu rolników z wojewodą Michałem Sztyblem, w czasie odbywających się w Bydgoszczy protestów – Inspekcje w Bunge. Jeżeli panowie wojewodowie są wstanie zareagować w Kruszwicy. Wjeżdża ogromna ilość naczep (tzw. firanki), żeby nie było to rozpoznawalne po drodze i mają rzepaki popakowane w big bagach – mówił rolnik Jakub Kalitowski – Odbieramy tam częściowo oleje techniczne z Kruszwicy i widzimy co się dzieje, niestety ukraińscy kierowcy mają pierwszeństwo przed nami na wadze. I to jest naprawdę ogromny problem, my potrafimy w Kruszwicy stać po 6 godzin.

 

Po spotkaniu z wojewodą skonfrontowaliśmy z Kalitowskim oświadczenie Bunge – Myślę, że jeszcze w zeszłym tygodniu były spotykane u nich samochody na ukraińskich rejestracjach, które przewoziły rzepaki w big bagach.

 

Kalitowski swoje informacje opiera na obserwacje polskich rolników, którzy również są dostarczycielami zboża dla Bunge – Z relacji kierowców, którzy jeżdżą odjeżdżać towar wynikają całkiem inne informacje – tak komentuje rolnik oświadczenie Bunge.

 

Jednym z problemów o którym mówili rolnicy na spotkaniu z wojewodą, było wymieszanie się zboża ukraińskiego z polskim, przez co ustalenie jego kraju pochodzenia staje się bardzo trudne.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/0iR4SPHTROw?si=vn56Ph-YPaI–0eX” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]