Na początku marca na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowany został Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024-2025. To będą przede wszystkim wspólne wydarzenia kulturalne zarówno w Polsce i w Rumunii. W inauguracji uczestniczyła rumuńska wiceminister kultury Diana Baciuna.
Polski i rumuński język są dość podobne jak się wejdzie w szczegóły, dlatego hasło pierwszej, historycznej tak daleko idącej współpracy kulturalnej Polski i Rumunii to – ,,Mamy wspólny język”. Sezon kulturalny ruszy z wydarzeniami w czerwcu bieżącego roku.
Jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu w Polsce będą wystawy: „Dacja, królestwo złota i srebra” w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz „Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obie organizowane przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii, a także wystawa monograficzna Losifa Király’ego prezentowana w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz „Rumuński wiek XX. Kolekcja sztuki Ovidiu ?andora” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie – przegląd historii zeszłego wieku poprzez sztukę. Wydarzenia rumuńskie w ramach sezonu rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa dzieł jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu pochodzi ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie. Ponadto rumuńska publiczność będzie miała okazję zobaczyć w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie prace Tadeusza Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce – dzieła Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W Pałacu Kultury w Jassach będzie można oglądać natomiast obrazy Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Polska pokaże bydgoski Teatr
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że ważnymi elementami polsko-rumuńskiego sezonu będzie Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, który odbędzie się jesienią oraz rumuński festiwal teatralny w Sybinie. Bydgoska marka Prapremier wpisze się zatem w ten cykl wydarzeń polsko-rumuńskich.