Powstała monografia o bydgoskich autobusach



Powstała monografia o bydgoskich autobusach

,,Bydgoskie Autobusy” – to tytuł monografii autorstwa bydgoskich pasjonatów komunikacji miejskiej Stanisława Sitarka i Dariusza Falkowskiego, którzy w przeszłości wydali podobną monografię, ale o bydgoskich tramwajach. Zawarta historia obejmuje opis od czasów ich zarania aż po czasy współczesne. Aby poszczególne tematy były czytelne, podzielono ją na poszczególne rozdziały i przedstawiono w formie kalendarium.


Oprócz zwięzłego przedstawienia historii autobusowej komunikacji miejskiej w Bydgoszczy publikacja zawiera niepublikowane nigdzie zdjęcia, dzięki którym czytelnik będzie mógł zobaczyć jak przez dekady zmieniała się Bydgoszcz. Zasadniczo tematyka pracy objęła linie autobusowe zarządzane przez władze miasta, w tym również linie podmiejskie do pobliskich miejscowości. Wspomniane zostały również komercyjne linie prywatne, których intensywny rozwój miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

 

W monografii ujętych zostało możliwie jak najwięcej spraw i kwestii dotyczących omawianego zagadnienia. Ukazany został żmudny proces formowania sieci komunikacji autobusowej – tworzenia nowych linii, przedłużania istniejących, a także, w miarę możliwości i dostępności źródeł, zmian tras – czasowych i stałych. Drugą ważną kwestią, którą podjęto w opracowaniu jest tabor. Wyszczególnione zostały cztery „kroki milowe” bydgoskiej komunikacji autobusowej – gdy wprowadzenie do ruchu nowszego typu taboru poprawiło w dużym stopniu komfort podróżowania pasażerów, co miało miejsce w latach 1950 (pierwsze fabrycznie nowe Mavagi), 1966 (pojemne Jelcze „ogórki”), 1981 (niezawodne i duże Ikarusy) i 1997 (początek wprowadzania nowoczesnego taboru marki Volvo). W miarę dostępności źródeł wypisane i scharakteryzowane zostały wszystkie eksploatowane typu taboru, lata produkcji i czas pobytu na bydgoskich ulicach, ich ilość oraz największe zalety i problemy eksploatacyjne.

 

Książka został przygotowana dla wszystkich sympatyków komunikacji miejskiej jak i dla tych którzy chcą poznać dzieje, historię i ewolucję bydgoskich autobusów. Może też być pomocna dla studentów studiujących na kierunkach inżynierii drogowej, komunikacji, transportu i tych którzy chcą sobie odświeżyć pamięć, jak komunikacja autobusowa funkcjonowała kiedyś.

Książka liczy 360 stron i 458 zdjęć. Wydawcom jest rybnicki Europrinter.