Bydgoszcz w ostatnich latach stała się ważnym ośrodkiem w Polsce biorącym udział w budowaniu relacji polsko-węgierskim. Punktem kulminacyjnym Festiwalu Kultury Węgierskiej w Bydgoszczy była prezentacja 14 edycji wina konsularnego Bydgostia Consular, która odbyła się w zabytkowej hali bydgoskiego muzeum wodociągów.
– To jest już tradycja, że każdego roku przyjeżdżamy do Bydgoszczy ,gdzie festiwal Kultury Węgierskiej bardzo się rozwija – mówiła ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács, która przez ostatnie lata właściwie przynajmniej raz w roku gościła nad Brdą – Cieszymy się, że w Bydgoszczy jest taka otwartość na nasze inicjatywy. Mamy wspaniałego konsula honorowego Marka Pietrzaka.
Tegoroczny festiwal wsparty finansowo przez Instytut Węgierski Liszta w Warszawie miał zaakcentowany wymiar sportowy. W czwartek w International School of Bydgoszcz odbyły się pokazy teqballa, sportu wymagającego dużych piłkarskich umiejętności technicznych, łączących piłkę nożną z tenisem stołowym, wynalezionym przez Węgrów. Pokazu dokonał aktualny mistrz świata w tej dyscyplinie, który jest Polakiem – Adrian Duszak.
{youtube}F7XLFwBnwNM{/youtube}
O tym, że technika w węgierskiej szkole piłkarskiej jest kluczowa i tym różni się ona od angielskiej, dowiedzieliśmy się w piątek z wykładu dr. Miklosa Mitrovitsa, który opowiadał jak to Polacy uczyli się piłki nożnej od Węgrów, a wyglądało to ta, że po prostu do naszego kraju zapraszano węgierskich trenerów. W 1959 roku do Bydgoszczy zawitał trener Kristofem Scherle, rok później Zawisza pierwszy raz awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Owocem Festiwalu Kultury Węgierskiej zapewne będzie to, że w Bydgoszczy będziemy szukali informacji o Scherle, tak jak to było z Józefem Traitlerem i Florianem Czakim w poprzednich latach.
{youtube}ABEib-mwB04{/youtube}
Do piątku mieliśmy premierę 13 win konsularnych Bydgostia Consular Marek Pietrzak, każdy z innego węgierskiego regionu winiarskiego. W piątek zaprezentowano wino Zalai borvidek z regionu Zala, ze szczepu Kabar.
– W Bydgoszczy mamy naprawdę wspaniałych i prawdziwych przyjaciół. Staraliśmy się dbać o tę przyjaźń i ją pielęgnować – powiedziała tuż przed prezentacją wina ambasador Orsolya Zsuzsanna Kovács.Kovács
Dla niej była to już ostatnia prezentacja Bydgostia Consular w roli ambasadora, bowiem jej misja wkrótce się kończy. Wiceprezydent Łukasz Krupa wręczył w imieniu prezydenta Bydgoszczy Kovács Medal Prezydenta Bydgoszczy, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez prezydenta. Statuetką bydgoskiej Łuczniczki uhonorowano też konsul Katinkę Konya, która również kończy misję dyplomatyczną w Polsce – jak przyznał w udzielonym nam wywiadzie konsul Marek Pietrzak – Konya ponad 11 lat temu przekonała go, aby ten zgodził się zostać konsulem honorowym. Statuetką Łuczniczki uhonorowano też Gabora Lagzi, dyrektora Instytutu Węgierskiego Liszta w Warszawie. Konsul Marek Pietrzak medal prezydenta Bydgoszczy otrzymał już w przeszłości.
Festiwal Kultury Węgierskiej w Bydgoszczy zakończy się dzisiaj. Wieczorem czeka nas jeszcze wyjątkowy koncert – Węgierska Noc Organów w sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ulicy Staszica 3 (godzina 20). Głównie węgierską muzykę zaprezentuje organistka Jakab Hedvig. Zdobyła II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Organowym Bach-Buxtehude, który odbył się w Szekszárd w 1993 roku. Mistrzowski kurs muzyki dawnej Tona Koopmana, w którym wzięła udział w 2001 r. w Lubece w Niemczech, był znaczącym kamieniem milowym w jej rozwoju artystycznym. W 2006 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Styl sakralny i świecki w wariacjach klawiszowych Jana Pieterszoona Sweelincka” z wynikiem summa cum laude. Edukacja młodych ludzi w zakresie gry na fortepianie i organach jest ważną częścią jej kariery. Od września 2000 r. jest wykładowczynią na Wydziale Muzyki Uniwersytetu w Debreczynie, a obecnie zajmuje stanowisko docenta habilitowanego.