Bydgoszcz nazywana jest polską stolicą NATO – najprawdopodobniej po raz pierwszy tych słów użył publicznie w 2016 roku Naczelny Dowódca ds. Transformacji NATO gen. Denis Mercier z Francji goszcząc w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Później kolejni oficjele powielali tę narrację. W marcu przypadnie 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO, rok 2024 rok to także 20. lecie istnienia wspomnianego wyżej Centrum Szkolenia Sił Połączonych.
– Wejście Polski do Unii Europejskiej i do NATO, to były dwie najważniejsze decyzje po 1989 roku w naszym kraju. Dzięki NATO zwiększyło się bezpieczeństwo naszego kraju i naszego regionu. Ta decyzja miała wielki wpływ i na nasz region i Bydgoszczy, która dziś jest Polską stolicą NATO – mówił Michał Sztybel, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, zapowiadając najbliższy tydzień.
Jutro o godzinie 14:00 na płycie Starego Rynku odbędzie się uroczysty apel zorganizowany przez jednostki NATO. Także jutro w Alei Ossolińskich posadzony zostanie dąb dla upamiętnienia obu jubileuszy – Bydgoszcz to bardzo duży garnizon wojskowy. Mamy tutaj 41 jednostek i instytucji wojskowych sił zbrojnych. Wykonujemy bardzo istotne zadania dla obronności Polski. Jest to też największy garnizon w Polsce jeśli chodzi o liczbę jednostek NATO. Dziękuje władzom Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego za życzliwą atmosferę, zrozumienie dla aktywności sił zbrojnych, bo to również przekłada się na to, że nasze cele możemy realizować w sposób właściwy. Zachęcam wszystkich mieszkańców miasta do aktywnego udziału w świętowaniu 25-lecia wstąpienia Polski do NATO – mówi gen. dyw. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia Siły Zbrojnych.
Dla mieszkańców największe atrakcje zaplanowano na sobotę 16 marca. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbędzie się festyn militarny dla mieszkańców. W ramach festynu przewidziano pokaz sprzętu wojskowego, w tym nowoczesnych wyrzutni rakietowych Himars, pojazdów gąsienicowych i sprzętu łączności, a także strefę zabaw dla dzieci, z dmuchańcami i torem przeszkód dla młodych miłośników militariów. W trakcie imprezy będzie można zapoznać się ze specyfiką działania poszczególnych jednostek NATO, obejrzeć tematyczne wystawy przedstawiające drogę Polski do NATO oraz występy zaproszonych artystów, w tym orkiestry wojskowej. Oczywiście nie zabraknie także tradycyjnej grochówki, kiełbasek i chleba ze smalcem. Impreza planowana jest w godzinach od 11.00 do 16.00, a oficjalne rozpoczęcie i powitanie uczestników przez dowódców zaplanowano na godz. 12.00.