Przegląd Zagraniczny: Parlament Europejski widzi problem w prawie weta Węgier



European Union 2024

Dzisiejsze wydanie Przeglądu zagranicznego będzie wyjątkowe – prezentujemy Państwu bowiem jubileuszowe 50. wydanie. Pomysł na Przegląd Zagraniczny był spontaniczny, wszystko zaczęło się w lutym 2023 roku. Dzisiejsze wydanie wyróżnia się też sporą ilością tematów, ale spokojnie – ceniąc Wasz czas zmieścimy się w 5 minut.

Dzisiaj jak wskazuje tytuł powiemy o rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej są wręcz krytykowane za zbyt duża uległość wobec Węgier i rządu Orbana. Parlament oczekuje ostrzejszego dyskursu wobec Budapesztu, mowa już nie tylko o blokowaniu funduszy strukturalnych, ale pojawiają się głosy, że Węgry powinny być pozbawione jako członek Unii prawa weta – uzasadnia się to blokowaniem przez rząd Obrana pomocy dla Ukrainy broniącej się przed Rosją. Formalnie odebranie Węgrom weta będzie bardzo trudne, a być może niemożliwe, bowiem dzięki prawu weta Budapeszt może i takie niekorzystne dla siebie decyzje zablokować. Konieczna byłaby zgodna wszystkich parlamentów 27 państw członkowskich, w tym węgierskiego. Parlament Europejski ma też wątpliwości co do działań słowackiego rządu, które mogą ograniczać walkę z korupcją.

 

W Przeglądzie Zagranicznym wspominamy także o abdykacji królowej Dani Małgorzaty II oraz o protestach w Izraelu w związku z konfliktem zbrojnym. Zdaniem wielu Izraelczyków rząd Benjamina Netajahu powinien złożyć dymisję.

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/dm5wDyyGhVI?si=ePDdWRg1rnEW4dIb” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]