Ściąga i poradnik przed eurowyborami



Ściąga i poradnik przed eurowyborami

Równo za tydzień odbędą się eurowybory – wiele osób może sobie zadawać na dzisiaj pytanie na kogo głosować? Postaramy się pomóc w tym poprzez przybliżenie kluczowych dla konkretnych grup politycznych zagadnień. Na eurowybory musimy bowiem patrzeć nie tylko przez pryzmat polskich partii, ale nowego Parlamentu Europejskiego, bowiem to na tym szczeblu zadecyduje się w jakim kierunku pójdzie Unia Europejska. Ograniczymy się jednak tylko do tych europejskich grup politycznych, które są obecne w Polsce.

Europejska Partia Ludowa – EPP

To od wielu kadencji najsilniejsza grupa polityczna w Parlamencie Europejskich. EPP reprezentuje proeuropejski kurs, jednoznacznie opowiada się za wspieraniem Ukrainy oraz zieloną transformacją, czyli Zielonym Ładem, przy czym EPP wyraźnie odeszło od stawiania na nakazy i zakazy, ale zamiast tego nagradzania ekonomicznie proekologicznych rozwiązań.

 

EPP jest za powołaniem unii obronnej, czyli bliższej współpracy państw UE w tym zakresie w komplementarnej współpracy z NATO. Nie można tutaj wykluczyć wspólnych unijnych jednostek wojskowych. EPP chce też powołania komisarza ds. obrony.

 

Frakcja w kwestii aborcji uważa, że decyzje powinny podejmować poszczególne państwa, bez odgórnych nakazów z Brukseli. EPP nie ma jednoznacznego stanowiska w sprawie zmiany traktatów w kierunku ograniczenia prawa weta – w głosowaniu plenarnym EPP było podzielone, większość europosłów tej frakcji, w tym Polacy byli przeciwko.

 

Jeżeli zgadzamy się z EPP powinniśmy rozważyć głosowanie na kandydatów z listy KO oraz kandydatów PSL z listy Trzeciej Drogi.

 

Socjaliści i Demokracji S&D

Druga najsilniejsza frakcja, reprezentująca już poglądy bardziej lewicowe i postępowe. S&D mocno stawia na sprawy socjalne, ale też jest zwolennikiem większego otwarcia na migrację. Spora część posłów S&D nie poparła paktu migracyjnego, bo w ich opinii dąży do ograniczania migracji. S&D popiera zmianę traktatów i odejście od prawa veta oraz jest zwolennikiem Zielonego Ładu i można odnieść wrażenie też wdraża go poprzez nakazy, socjaliści chcą koszty transformacji zrekompensować obywatelom poprzez większe transfery socjalne. S&D również wyraża solidarność z Ukrainą.

 

W sprawie aborcji S&D jest bardziej skore do odgórnego dążenia do jej liberalizacji na całym kontynencie. W temacie bezpieczeństwa frakcja operuje ogólnikami, ale jest w manifeście chociażby wezwanie do większych zbrojeń w Unii Europejskiej.

 

Jeżeli zgadzamy się z S&D powinniśmy rozważyć głosowanie na Lewicę.

 

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy – EKR

Tę grupę można uznać za umiarkowanych eurosceptyków. EKR jest przeciwko Zielonemu Ładowi oraz zmianie traktatów. EKR nie jest przeciwne Unii Europejskiej, ale też nie zgadza się na dalszą integrację. Przed Brexitem ważną częścią frakcji byli brytyjscy. Konserwatyści. EKR również opowiada się za wspieraniem Ukrainy. Ciężko się coś więcej rozpisywać, bowiem z uwagi na filozofię EKR, ta frakcja nie ma poglądów na wiele spraw, gdyż uważa, że te powinny być ustalane na szczeblach narodowych.

 

Sporo postulatów EKR przedstawia natomiast w dziedzinie obronności, w tym zwiększenia zbrojeń. Włosi którzy zyskują na znaczeniu w EKR, być może przeforsują też postulat europejskiej armii. Jest też postulat większej interoperacyjności między UE i NATO.

 

Jeżeli te poglądy są nam bliskie powinniśmy rozważyć głosowanie na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

 

Renew Europe

Postępowa grupa, która jednoznacznie chce, aby integracja europejska przyśpieszyła, aby UE zmierzała w kierunku mocarstwa. Z tego powodu Renew jest mocnym zwolennikiem zmiany traktatów i ograniczenia suwerenności państw narodowych, poprzez zwiększanie kompetencji Unii Europejskiej. Renew popiera też zdecydowanie Zielony Ład, a także stosowanie nakazów i zakazów. We Frakcji są głosy, aby prawo do aborcji było jednym z praw UE, czyli jest to poparcie dla narzucenia odgórnie liberalizacji.

 

Renew podobnie jak EPP jest zwolennikiem unii obronnej. Renew postuluje utworzenie wspólnego europejskiego dowództwa i zacieśniania współpracy z Wielką Brytanią w sprawach obronnych oraz bliską współpracę z NATO. Grupa polityczna ma też postulat, aby przeznaczyć z unijnego budżetu 100 mld euro na zbrojenia w państwach członkowskich.

 

Renew również jednoznacznie opiera się na wspieraniu Ukrainy.

 

Jeżeli są to nam bliskie poglądy powinniśmy rozważyć głosowanie na kandydatów Polski2050 z listy Trzeciej Drogi.

 

W tym zestawieniu nie mogliśmy umieścić Konfederacji, która na dzisiaj nie jest obecna w Parlamencie Europejskim i ciężko jest powiedzieć w jakiej frakcji się ostatecznie znajdą (lub jej posłowie zostaną niezrzeszeni). Konfederacja jak wiemy reprezentuje poglądy mocno eurosceptyczne, spora część polityków jednoznacznie jest za wyjściem Polski z UE, są też głosy takie jak np. likwidacja Parlamentu Europejskiego. W kwestii Ukrainy również możemy zauważyć poglądy niekiedy wręczy antyukrainśkie.