Śluza V Kanału Bydgoskiego hitem dla gości z Chin. Pokazywać może to jaki mamy skarb, którego nie jesteśmy świadomi

Śluza V Kanału Bydgoskiego hitem dla gości z Chin. Pokazywać może to jaki mamy skarb, którego nie jesteśmy świadomi

Za nami drugi dzień obrad World Canals Conference, która pierwszy raz odbywa się w Polsce, której gospodarzem jest Bydgoszcz. Konferencja podzielona jest na cześć merytoryczną oraz popołudniową studyjną, w ramach której goście mogą z bliska zobaczyć walory turystyczne. W poniedziałek spore wrażenie na gościach z Chin, w ramach spaceru po Plantach nad Kanałem Bydgoskim zrobiła śluza V Kanału Bydgoskiego, nazywana też Czarną Drogą.

 

Goście z Chin, ale nie tylko, tak zainteresowali się śluzą, że urządzili sobie dłuższą fotosesję, co opóźniło ich przybycie do Muzeum Kanału Bydgoskiego. Można napisać, że śluza ta okazała się hitem, choć wielu z nas często ją mija i raczej nie wywołuje u nas emocji.

 

Kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz się zainteresowaniu śluzą gości zagranicznych nie dziwi – Stary Kanał Bydgoski trzeba pamiętać, że jest wyposażony w unikatowe śluzy, najstarsze w tej części Europy, jeżeli to osadzimy jeszcze w niezwykłym środowisku przyrodniczym to tak naprawdę dobrą sprawę przepis na sukces jest gotowy.

 

Śluza V zainteresowała też Czechów, Francuzów i Niemców, choć grupa chińska wydawała się najliczniejsza. We wtorek Chińczycy gościli dodatkowo w ratuszu na zaproszenie prezydenta miasta.

 

 

 

Kanał Bydgoski i Kanal Finow skazani na współpracę?

Pierwszego dnia konferencji sporo uwagi poświecono jubileuszowi 250-lecia Kanału Bydgoskiego o którym mówił właśnie Tomasz Izajasz, ale też niemieckiemu Kanałowi Finow, które razem jako produkt turystyczny mogłyby łączyć Bydgoszcz z Berlinem. O Kanale Finow mówił niemiecki aktywista Harmut Ginnow-Merket. Czy bliższa współpraca polsko-niemiecka, w szczególności, że są ambicje wpisania obu kanałów na listę UNESCO, to jedna z konkluzji World Canals Conference? Próbowaliśmy pytać o to Izajasza – Od jakiegoś czasu już współpracujemy, kontakty między nami są ożywione od dawna. Zresztą na kanwie tego tego powstało jedno opracowanie. Połączyło też nas wystawa oraz publikacja albumowa. Pokazywaliśmy też podobieństwa między tymi kanałami, to nie tylko ten sam autor jeżeli chodzi o budowę kanałów Fryderyka II, ale też tego, że oba kanały przecinają wododziały, oba kanały wyposażone są w podobne do siebie konstrukcyjnie śluzy. Nigdy współpracy za wiele.

 


 

 

Nakło promowało marinę

Konferencja w naszym regionie jest wykorzystywana do tego, aby prezentować nasz potencjał turystyczny gościom zagranicznym. Wydarzenia przy V śluzie oraz wypowiedzi w kuluarach wskazują, że sporo osób jest naszym regionem oczarowanych. Wczoraj relacjonując otwarcie konferencji cytowaliśmy prezydent głównego organizatora konferencji Sharon Leinghton, która zachwycała się weekendowymi wydarzeniami Steru na Bydgoszcz. Oprócz wspomnianej delegacji z Chin, widoczni są Amerykanie z Buffalo w stanie Nowy Jork, które będzie organizować World Canals Conference za rok. Członek Zarządu Powiatu Nakielskiego Tomasz Miłowski na prezentacji chwalił się mariną w Nakle, przytaczając też historię jak pomysł pozyskania funduszy europejskich na wykopanie basenu mariny był odbierany lokalnie dość kontrowersyjnie, a dzisiaj niemal wszyscy mieszkańcy Nakła nad Notecią są z niej dumni.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/Q_3joHlDsHM?si=a_ZCJox12bpiXYJ_” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” referrerpolicy=”strict-origin-when-cross-origin” allowfullscreen ]