Wiemy dlaczego ekolodzy przegrali w sądzie batalię z terminalem Emilianowo. Chcą jednak dalej walczyć

Emilianowo

W kwietniu informowaliśmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Bydgoskiego Towarzystwa Ekologicznego, które chciało unieważnić decyzję środowiskową dla budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo. Organizacja z informacji jakie do nas dotarły miała złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Patrząc na terminy, ta sprawa może rozstrzygnąć się za kilka lat.

Na dzisiaj decyzja środowiskowa dla terminalu Bydgoszcz-Emilianowo ma rygor wykonalności, zatem jest prawomocna. Może się to zmienić tylko, gdy NSA uzna skargę kasacyjną za zasadną.

W ostatnim czasie WSA w Bydgoszczy opublikował uzasadnienie do swojego kwietniowego wyroku, dzięki czemu wiemy jak zarzuty stawiane przez Bydgoskie Forum Ekologiczne zostały ocenione. Główny zarzut jaki postawił sąd to brak argumentów ekologów, które udowadniałyby negatywny wpływ tej decyzji na środowisko:

W przedmiotowej sprawie, jak słusznie wskazało Kolegium, Skarżące Stowarzyszenie nie przedstawiło kontrraportu. Skarżący przedstawił jedynie szereg zarzutów (niestanowiących spójnego opracowania) dotyczących braku uwzględnienia w postępowaniu m.in. ochrony przed hałasem, ochrony krajobrazu, ochrony otaczającego teren planowanej inwestycji lasu, ochrony gniewosza plamistego, istniejącego korytarza ekologicznego czy zasobów wód podziemnych.

Jednym z głównych zarzutów ekologów było to, że decyzję środowiskową wydał wójt gminy Nowa Wieś Wielka, a nie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (w praktyce wójt wydawał decyzję w porozumieniu z RDOŚ), który w ich opinii miał w tej sprawie interes, bo budowa terminalu przysłuży się do rozwoju gminy. Tak do tego zarzutu odniósł się sąd:

Należy zauważyć, że podnoszona przez Skarżącego okoliczność która miałby przemawiać za wyłączeniem wójta z postępowania, tj. możliwość odniesienie przez gminę korzyści finansowej w związku z realizacją przedsięwzięcia – jest na tyle ogólna, że mogłaby podstawą wyłączenia organów gminy z rozstrzygania wszelkich spraw administracyjnych na jej terenie. Wpływ na kondycję finansową gminy m.in. poprzez zwiększone wpływu z podatków może mieć każda inwestycja w gminie, począwszy od budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego przez budowę drogi, budynku sklepu czy budowę zakładu produkcyjnego.