Wojewódzkie Centrum Numeru 112 i Dyspozytornia Medyczna od stycznia będą w jednym miejscu

Wojewódzkie Centrum Numeru 112 i Dyspozytornia Medyczna od stycznia będą w jednym miejscu

Centrum Powiadamiania Ratunkowego CPR obecnie dla województwa kujawsko-pomorskiego mieści się w budynkach Urzędu Miasta przy ulicy Grudziądzkiej, za kilka tygodni przeprowadzi się do nowej wyremontowanej siedziby przy ulicy Szubińskiej, która oferować będzie znacznie lepszy standard. Do tego samego budynku przeprowadzona zostanie też Dyspozytornia Medyczna z Torunia – specjaliści wskazują, że umiejscowienie obu centrów w jednym miejscu zwiększy bezpieczeństwo obywateli.

– Wymagają tego kwestie stricto organizacyjne. To jest bardzo ważne, aby tego typu centra mieściły się w jednym miejscu, aby była łączność między wszystkimi częściami – mówił wojewoda Michał Sztybel, prezentując zmodernizowany budynek przy ulicy Szubińskiej, w przeszłości kojarzony z Telekomunikacją Polską – Głównym celem jest lepsza współpraca między dyspozytornią medyczną, która w tej chwili znajduje się w Toruniu. Jak to w życiu bywa – czasami są sytuacje takie gdzie łączność zawodzi, gdzie program nie działa, a tutaj będziemy mieli tą komfortową sytuację, że w takim wypadku przejdziemy do dyspozytorni medycznej za państwa plecami i ta łączność będzie natychmiastowa. Ma to ogromne znaczenie w sytuacjach kiedy czas się liczy – dodaje Sławomir Szymański, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim. W 2023 roku jeden dyspozytor medyczny przyjmował średnio 83 zlecenia dziennie – takie zlecenie polega na wysłaniu karetki pogotowia oraz udzieleniu do czasu jej przyjazdu instruktażu np. w zakresie pierwszej pomocy. Zdarzają się sytuację, że dyspozytorzy rozmawiają z osobami, które zapowiadają chęć popełnienia samobójstwa, wówczas rozmowy przekraczają nawet powyżej godziny, bowiem często takie osoby przebywają w głębi lasu, gdzie pomoc nie jest wstanie dotrzeć od razu.

Z uwagi na wysokie obciążenie psychiczne pracowników nowa siedziba ma zapewniać wysokie warunki pracy, zadbano o takie narzędzia jak fotel z masażem, zatrudnionych będzie też dwóch psychologów.

Koncepcja zlokalizowania obu jednostek w jednym miejscu jest wdrażana od kilku lat, zatem przenosiny Dyspozytorni Medycznej z Torunia do Bydgoszczy nie powinny zaskakiwać, ani antagonizować obu miast.

Od nowego roku w kujawsko-pomorskim będą funkcjonować też trzy dodatkowe karetki. Decyzję o ilości załóg podejmuje Ministerstwo Zdrowia, udało się je przekonać o potrzebie zlokalizowania po jednej dodatkowej karetce w: Bydgoszczy (stacja Leśne), w Toruniu oraz w Złotnikach Kujawskich. Ta ostatnia, w połowie drogi między Bydgoszczą i Inowrocławiem ma z kolei być argumentowana między innymi tym, że na drodze krajowej nr 25 dochodzi do wypadków.