Nie jest wykluczone, że więcej Chińczyków dowie się o tym, że w Bydgoszczy odbywało się World Canals Conference niż Polaków, a to za sprawą stworzenia ambitnej relacji filmowej przez chińską państwową agencję prasową Xinhua, która nie tylko starała się dotrzeć do Chińczyków, ale też zareklamować poprzez anglojęzyczne udział w tym wydarzeniu chińskiej delegacji.
Zacznijmy jednak o wspomnienia o ciekawym gościu Bydgoszczy, którego tożsamość specjalnie się w lokalnych mediach nie pojawiła – mowa o Wang Xinie, wiceburmistrzu chińskiego miasta Guilin. Na chińskie realia nie jest to wielkie miasto, bo zamieszkałe przez ponad 700 tys. mieszkańców, w Polsce może to robić jednak wielkie wrażenie. Jak spojrzymy na całą prefekturę Guilin, coś na odpowiednik naszych powiatów, to mówimy już o prawie 5 mln obszarze. Historia tego miasta jest dość dramatyczna, bowiem w czasie II wojny światowej zostało niemal całkowicie zniszczone przez Japończyków. Historia Guilin podobnie jak Bydgoszczy opiera się na kanale, w tym wypadku jest to wybudowany za cesarza Qina kanał Lingqu – ciekawostka jest na pewno to, że cesarz ten panował jakieś 2200 lat temu, zatem przy kanale Lingqu Kanał Bydgoski jest bardzo młody.
Z Guilin przyjechała do Bydgoszczy dość spora delegacja, to miasto będzie gospodarzem World Canals Conference w 2026 roku. Na zdjęciu widzimy wicemistrza Xina, jak pozuje na śluzie V Kanału Bydgoskiego na pierwszym planie.
Za sprawą chińskiej agencji poszło w świat
Chińska agencja Xinhua w swoich materiałach zaznacz, że konferencja w Bydgoszczy wpisywała się w obchody 250 lecia Kanału Bydgoskiego. Informuje też, że Bydgoszcz stała się za sprawą tej konferencji miejscem spotkań 200 specjalistów w dziedzinie kanałów i dróg wodnych z całego świata. W materiale filmowym przygotowanym przez uczestników chińskiej delegacji Bydgoszcz jest dość wyraziście eksponowana, wypowiadają się do niego jednak głównie goście zagraniczni, bez naszych lokalnych przedstawicieli.
Screeny z materriłu filmowego agencji Xinhua: