Zaczyna się coś ruszać w temacie odbudowy środowiska Pojezierza Gnieźnieńskiego

Eko-Przyjezierze
Eko-Przyjezierze

Kujawy Zachodnie od wielu lat są narażone na skutki wydobycia węgla w województwie wielkopolskim, co w naszym województwie obserwujemy głównie poprzez zjawisko wysychania jezior. Ujęcia lotnicze są zatrważające. Wody Polskie informują, że zaczyna się realizacja programów ze środków europejskich dedykowanych województwu wielkopolskiemu, których efekty być może zobaczymy też w naszym województwie. Wielkopolskie w przeciwieństwie do kujawsko-pomorskiego dostało dodatkowe środki z Unii Europejskiej na realizację działań mające na celu odchodzenie od wydobycia węgla – tzw. fundusz sprawiedliwej transformacji.

Do deficytu wód na obszarze Wielkopolski wschodniej obok czynników klimatycznych przyczynia się wieloletnia presja antropogeniczna, przejawiająca się na tym obszarze: górnictwem odkrywkowym, melioracjami (między innymi odwadniające użytki zielone), regulacjami koryt rzecznych, bezzwrotnymi poborami wód podziemnych na cele gospodarcze i komunalne, wycinka lasów, osuszanie bagien itd. – informuje RZGW w Poznaniu – Gospodarowanie wodami nie zamyka się w granicach administracyjnych a skutki niekorzystnych zjawisk mogą być widoczne na znacznym obszarze wykraczającym poza teren gminy, powiatu czy nawet województwa. Postępujący deficyt wód w Wielkopolsce wschodniej zdecydowanie wykracza poza jej obszar i oddziałuje zarówno na sąsiednie powiaty w województwie wielkopolskim, jak również na województwo kujawsko-pomorskie.

 

W wybranych latach niedobór wody liczony jako wypadkowa między tymi dwoma parametrami sięga ponad 400 mm/rok, a w kontekście podwyższającej się temperatury powietrza, pogarszających się warunków wilgotnościowych i pozostających na bardzo niskim poziomie opadów problem ten niestety narasta. Prowadzi to do suszy glebowej, wysychania mniejszych rzek i oczek wodnych, obniżania poziomu wody w jeziorach i mokradłach oraz obniżania się poziomu wód gruntowych – oceniają Wody Polskie.

 

RZGW w Poznaniu za środki europejskie zamierza odbudowywać zasoby wodne Pojezierza Gnieźnieńskiego, odbudować zasoby wodnej Warcicy, będącej dopływem Warty oraz poprawić retencję jeziora Skulskiego, którego część leży w województwie wielkopolskim.

 

Trwają też przygotowania do projektu dotyczącego jeziora Skulskiego, który miałby realizować RZGW w Bydgoszczy.