Zjechali się do polskiej stolicy NATO

Zjechali się do polskiej stolicy NATO

Po uroczystościach zorganizowanych w środę w centrum miasta dla mieszkańców, dla podkreślenia dobrych relacji jakie towarzyszyły 20 lat dotychczasowego funkcjonowania Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO w Bydgoszczy, w czwartek odbyła się uroczystość w samej jednostce na którą przybyło około 10 ambasadorów – warto o tym wspomnieć, aby mieszkańcy mieli świadomość, że tego dnia w Bydgoszczy sporo się działo ważnego. Joint Force Training Centre (angielska nazwa) to pierwsza instytucja NATO zlokalizowana w Europie Środkowej.

 

Po wprowadzeniu sztandaru JFTC i odegraniu hymnu NATO nastąpiły przemówienia. Dowódca JFTC niemiecki generał Norbert Wagner przypomniał początki – Właściwa historia Centrum Szkolenia Sił Połączonych rozpoczęła się w listopadzie 2002 roku, kiedy szefowie państw i rządów NATO otworzyli nowy rozdział w historii Sojuszu podczas szczytu w Pradze. Dwudniowa konferencja, nazwana Szczytem Transformacyjnym, zakończyła się przyjęciem dalekosiężnych decyzji dotyczących przyszłych ról i zadań Sojuszu, co ówczesny Sekretarz Generalny Lord Robertson określił jako „pojawienie się nowego i zmodernizowanego NATO , gotowi na wyzwania nowego stulecia”.

 

Generał Wagner wspomniał o tym, że w tych ,,niebezpiecznych czasach” NATO chcąc być przygotowanie wciąż się modernizuje. Z kolei główne przesłanie jakie towarzyszy JFTC to ,,transformacja poprzez ćwiczenia”. JFTC odgrywa w tym kluczową rolę – co roku organizowane są ćwiczenia interoperacyjności CWIX, które prowadzą do tego, że wojska państw NATO i państw sprzymierzonych budują coraz lepszą interoperacyjność, która z kolei jest kluczowa na polu walki. Generał Wagner wspomniał o przystąpieniu do NATO w ostatnich miesiącach Finlandii i Szwecji co sprawiać ma, że sytuacja w naszym regionie świata jest bardziej przewidywalna.

 

 

 

Niemiecki ambasador Victor Elbling z kolei mówił, że z perspektywy Berlina bezpieczna Polska i bezpieczny Bałtyk oznaczają bezpieczne Niemcy.

 

JFTC przez 20 lat istnienia było zaangażowane w przygotowywaniu kadry dowódczej do misji w Iraku i w Afganistanie, w budowanie współpracy na linii NATO-Gruzja, a zgodnie z ostatnimi ustaleniami z tegorocznego szczytu będzie też budowało interoperacyjność na linii NATO-Ukraina.

 

Uroczystości zakończyły się odsłonięciem tablicy upamiętniającej 20-lecie JFTC, po czym wystąpiła orkiestra wojskowa z Francji.

 

{youtube}8g3j93DB8-0{/youtube}

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/qZTNFAYO2hs?si=9Nfz2bhaA0QCS81R” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” referrerpolicy=”strict-origin-when-cross-origin” allowfullscreen ]