5 stycznia 1919 roku rozpoczęła się bitwa o Inowrocław – decyzja kpt. Pawła Cymsa o rozpoczęciu natarcia pomimo innych rekomendacji dowództwa była przez lata krytykowana, dzisiaj wielu historyków przyznaje mu racje wskazując, że tamta brawurowa decyzja miała istotny wpływ na sukces Powstania Wielkopolskiego. Inowrocław, był drugim największym miastem po Poznaniu, który zdobyty został w walce powstańczej. Po zdobyciu Inowrocławia przez kpt. Cymsa, to miasto na stałe trafiło pod polską jurysdykcję.
Inowrocławskie obchody to najważniejsze w ramach 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Obchody miały rangę uroczystości wojewódzkich, które zorganizowali wspólnie wojewoda, prezydent Inowrocławia i marszałek województwa.
Zaczęły się one od Mszy Świętej w inowrocławskiej Bazylice, która pamięta jeszcze czasy pierwszych piastów. Proboszcz tej parafii w kazaniu mówił, że dzisiaj chodzi przede wszystkim o dziękowanie Bogu za tamten wywalczony dar wolności.
Kulminacja obchodów odbyła się pod znajdującym się po sąsiedzku pomnikiem dedykowanym Powstańcom Wielkopolskim. Obchody z ceremoniałem wojskowym przeprowadziły jednostki z Garnizonu Inowrocław, w tym roku nie było przemówień przedstawicieli władz, za to cała uwaga skupiona była na uroczystym Apelu Poległych, po którym rozległa się z karabinów salwa honorowa. Na zakończenie liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na podkreślenie zasługuje, że główną wiązankę wspólnie złożył wojewoda Michał Sztybel, z prezydentem Inowrocławia Arkadiuszem Fajokiem i reprezentującym marszałka Dariuszem Kurzawą oraz władzami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Pokazuje to, że takie rocznie potrafią łączyć ponad podziałami politycznymi.
Ostatnim akordem obchodów była część artystyczna w inowrocławskim teatrze miejskim.