Czy skoro Bydgoszcz traci WOMP, to Toruń powinien PSP? Sejmik otworzył puszkę pandory

Czy skoro Bydgoszcz traci WOMP, to Toruń powinien PSP? Sejmik otworzył puszkę pandory
Fot: Gov.pl

Na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa niespecjalnie broniono tego, dlaczego po konsolidacją WOMP, główna jednostka ma powstać w Toruniu, chociaż przedstawiono sporo argumentów za Bydgoszczą. Jak przyznał wprost w rozmowie z Radiem PiK marszałek Piotr Całbecki, była to decyzja polityczna – Dla nas jest łatwiej zarządzać z Torunia, gdzie jest Urząd Marszałkowski, organizator tych instytucji, niż zarządzać jednostkami z Bydgoszczy czy Włocławka. Po prostu mamy takie województwo, że marszałek jest w Toruniu, a nie w Bydgoszczy. Dlatego taka decyzja jest logiczna, prosta i trudno z nią polemizować.

Gdyby przyjąć retorykę, że instytucje samorządu województwa mają się mieścić w Toruniu, wówczas wszystkie instytucje przy wojewodzie powinny w Bydgoszczy. Tak do końca nie jest bo komenda wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej mieści się w Toruniu, podobnie jak Wojewódzki Konserwator Zabytków. Czy decyzja wobec WOMP wywoła dyskusję o dyslokacji PSP?

Właściwie tak się już stało, bo z listem do wojewody w tej sprawie wystąpiło Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska – Nie ulega wątpliwości, że decyzja o centralizacji WOMP w Toruniu stoi w sprzeczności z zasadą równowagi regionalnej oraz interesem mieszkańców całego województwa – czytamy w liście otwartym – Jako największe miasto województwa i siedziba Wojewody, Bydgoszcz powinna być naturalnym centrum administracyjnym dla instytucji wojewódzkich. Powinna być miejscem, w którym swoje siedziby mają wszystkie kluczowe jednostki administracji publicznej, co gwarantuje równowagę w regionie i sprawiedliwy podział zasobów. Dobrym przykładem nierównowagi jest lokalizacja Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, która powinna znajdować się w Bydgoszczy, gdzie funkcjonuje nowoczesna infrastruktura, w tym Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Dyspozytornia Medyczna. Przeniesienie siedziby Straży Pożarnej do Bydgoszczy zwiększyłoby efektywność systemu ratowniczego i lepiej służyło mieszkańcom województwa. Zwracamy się do Pana z apelem o podjęcie działań mających na celu przywrócenie równowagi w zarządzaniu regionem. Oczekujemy, że wszystkie instytucje administracji państwowej, podległe Wojewodzie, będą miały swoją siedzibę w Bydgoszczy, co jest zgodne z logiką podziału administracyjnego.

W niepewnych czasach głos oparty wieloma faktami

Trudno w tym głośnie bydgoskiej organizacji nie zauważyć nacechowania politycznego, będącego odwetem na to co wydarzyło się z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy, ale też trudno będzie uciec od argumentów za dyslokacją siedziby PSP z Torunia do Bydgoszczy. Mamy niepewne czasy w Europie, a oddalenie siedziby komendanta wojewódzkiego PSP od Urzędu Wojewódzkiego o prawie 50 km to zawsze okoliczność niekorzystna, mogąca utrudniać szybkie i optymalne działanie w czasie zagrożeń. W dzisiejszej dobie są nowoczesne formy komunikacji, ale bezpośrednia obecność szefów na naradzie pozwala podejmować decyzję lepiej. Dodatkowo formy komunikacji na odległość są zagrożone np. atakami hakerskimi czy skutkami ataków na infrastrukturę krytyczną w wypadku wojny lub klęsk żywiołowych.