ProNatura rozpoczyna budowę biogazowni dla bydgoskiej metropolii

ProNatura rozpoczyna budowę biogazowni dla bydgoskiej metropolii

Rosnące ilości wyrzucanych śmieci są problemem środowiskowym, ale przy dobrym zarządzaniu nimi mogą przyczynić się do produkcji energii. Biogazownie są wstanie z odpadów organicznych (typu bio) wytwarzać prąd i energię cieplną. Temu służyć ma też planowana przy ulicy Prądocińskiej biogazownia ProNatury, jako element wspomagający spalarnię odpadów. Biogazownia powstaje z myślą nie tylko o Bydgoszczy, ale też jej sąsiadach tworzących Metropolię Bydgoszcz.

– Budowa biogazowni, która przetworzy bioodpady z gmin w ekologiczną energię, stanowi kolejny krok w realizacji tego celu. Instalacja znacząco przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów biodegradowalnych poddanych recyklingowi, co oznacza mniej składowanych odpadów. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na środowisko i komfort życia mieszkańców miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

O tej inwestycji mówiło się już o jakiegoś czasu, Pro Natura pozyskała też 60 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ostatnim etapem było podpisanie umowy z firmami Instal Warszawa i Entsorga Italia, które zbudują instalację za ponad 126 mln zł. Będzie ona oddalona od zabudowań mieszkalnych, zatem nie powinna stanowić uciążliwości dla mieszkańców.

Wydajność instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów będącej przedmiotem Projektu planowana jest na 45 000 Mg/rok. Zakończenie całej inwestycji planowane jest w połowie 2027 roku. Swój udział w dostarczaniu bioodpadów do instalacji, poza miastem Bydgoszcz, potwierdziło kilkanaście ościennych gmin, którym zależy na osiągnięciu wysokiego poziomu recyklingu oraz zagospodarowaniu tej frakcji w sposób najbardziej korzystny dla mieszkańców i środowiska naturalnego.