Z zagrożeniami w internecie spotyka się każdy z nas, niemal każdego dnia przestępcy czyhają na naszą wirtualną tożsamość czy pieniądze. Jak wynika z raportu CERT Polska za 2024 rok, który premierowo zaprezentowano w czwartek w Bydgoszczy na Secure International Summit 2025 w ramach polskiej prezydencji, był on rekordowy.
CERT to jednostka przy Naukowej Sieci Badawczej NASK, która zajmuje się raportowaniem i przeciwdziałaniem incydentom przeciwko bezpieczeństwu w sieci. Raport wskazuje, że niemal w każdym aspekcie był to rekordowy rok. Na blisko 601 tys. zgłoszeń stwierdzono ponad 103,4 tys. incydentów bezpieczeństwa – rok do roku daje to wzrost o 62%. Jak spojrzymy na same obsłużone incydenty to od 2022 roku ich liczba wzrosła prawie trzykrotnie, a od 2020 roku aż dziesięciokrotnie. Z tego 95% stanowiły oszustwa nazywane fachowo phishingiem. Są to maile, których autorzy podszywają się pod m.in., banki, policję, kancelarie prawne, czy kontrahentów wysyłających faktury – ich celem jest wymuszenie na użytkowniku otwarcia pliku ze złośliwym oprogramowaniem lub kliknięcie podejrzanego linku. W 2024 oku CERT zablokował około 92 tys. domen rozsyłające maile z phishingiem, które mogły trafić do ponad 71 mln odbiorców – czyli znacznie więcej niż liczy populacja Polski.
Dyrektor CERT Marcin Dudek wskazywał, że dziennie jego instytucja obsługuje około 300 incydentów – Mieliśmy też do czynienia z przypadkami APT, czyli grup sponsorowanych przez obce państwa – mówi w rozmowie z nami Dudek. Za APT w Polsce stały głównie grupy z Rosji i w mniejszym stopniu z Białorusi, a ich celem były instytucje publiczne i duże firmy. Jednym z celów były działania wywiadowcze oraz szerzenie dezinformacji.
– Treści są coraz bardziej kreatywne. Co zauważamy, coraz bardziej wykorzystują socjotechnike. Czyli nie tyle technicznie zaawansowane zdolności, bo do tego są też techniczne możliwości żeby się bronić i przestępcy to widzą. Więc oni przekonują ludzie, aby sami podejmowali działania, żeby człowiek sam przelał pieniądze, bo widzi w tym super okazję – wyjaśnia Dudek – Przestępcy dostosowują swoje metody phishingu, że często nawet świadomi ludzie dają się nabrać na dobrze przygotowane ataki.
Marcin Dudek zachęca do stosowania wieloskładnikowego uwierzytelniania w usługach internetowych. Stosowania długi i różniących się haseł do różnych usług, aby przy złamaniu jednego, atakujący nie miał dostępu do innych usług.