Uczniowie z całego województwa zebrali się w 25-rocznice pierwsze przeszczepu nerki w kujawsko-pomorskim

Uczniowie z całego województwa zebrali się w 25-rocznice pierwsze przeszczepu nerki w kujawsko-pomorskim
Materiał prasowy

Na co dzień świętujemy różne rocznice, jedne są bardziej popularne drugie mniej, zazwyczaj gdy chodzi o dokonania naukowe nie cieszą się one takim zainteresowaniem jak te historyczne. We wtorek 8 kwietnia na Immobile-Łuczniczce odbyło się Forum Młodych – Bo nowe jest nadzieją, z okazji 25. lecia pierwszego przeszczepu nerki w województwie kujawsko-pomorskim, którego dokonano w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza. Nie chodziło jednak o typowe świętowanie, a o propagowanie zachowań prozdrowotnych.

Dokładna rocznica jeszcze przed nami, bo tej historycznej w skali naszego regionu operacji dokonano 6 maja 2000 roku – przeszczep zakończył się dokładnie o godzinie 18:59. Przed dziesięcioma laty w szpitalu Jurasza przekroczono pierwszy tysiąc transplantacji.

W transplantacji ważny jest nie tylko postęp medycyny i wykwalifikowani lekarze, ale przede wszystkim świadomość społeczna. Bez dawców organów najzwyczajniej nie da się ich przeszczepić. Gościem specjalnym wydarzenia był były bokser Przemysław Saleta, który 18-lat temu oddał swoją nerkę córce. W przeszczepach dominują od umierających dawców, stąd też ważna jest świadomość procedur i zgód na pobranie organów. Na Forum Młodych przybyli uczniowie z 61 szkół z całego województwa.

– Pracowałem wtedy w ośrodku poznańskim. Prof. Jan Domaniewski, ówczesny rektor Akademii Medycznej w Bydgoszczy zaproponował mi pracę przy tworzeniu ośrodka przeszczepiającego nerki. Oddano na ten cel nawet skrzydło bydgoskiego szpitala. Wszystko się sprawnie udało zorganizować, pierwsza transplantacja odbyła się tutaj już wiosną 2000 roku – wspominał prof. Zbigniew Włodarczyk, który uczestniczył ćwierć wieku temu w przełomowej transplantacji – Do młodzieży czasem trudno trafić, ale wiem, że nam się to udało. Pokazaliśmy prawdziwe emocje żywych pacjentów.