Od kilku lat w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO odbywa się Innovation Challenge, w ramach którego programiści współpracujący z wojskiem w ramach maratonu szukają rozwiązań dla konkretnych problemów, po części rywalizując ze sobą. Planowany na koniec marca hackathon będzie poświęcony problemowi zwalczania bomb lotniczych kierowanych (tzw. GAB-ów). Historycznie po raz pierwszy obecni mają być Ukraińcy.
Co do zasady Innovation Challenge to wydarzenie dedykowane tylko państwom członkowskim, w przeciwieństwie do czerwcowych ćwiczeń CWIX, gdzie zazwyczaj obecni byli też przedstawiciele państw sprzymierzonych. Ukraina będzie pierwszym krajem spoza NATO, które zostało na to wydarzenie zaproszone, co również jest swego rodzaju wydarzeniem historycznym, Zapewne ma to związek z powołaniem w Bydgoszczy JATEC NATO-Ukraina. Innovation Challenge adresowany jest przede wszystkim do społeczności akademickich, startupów i innych innowatorów.
Temat przewodni, czyli bomby typu GAB, to z perspektywy Ukrainy duży problem, bowiem Rosja wykorzystuje je na froncie. Do udziału ukraińskich programistów zachęca ukraiński wiceminister obrony Walerij Czurkin