Rektor UKW nagrodzony za usunięcie krzyża

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka wręczyła we wtorek nagrodę Kryształowego Świecznika, za działania na rzecz świeckiego państwa. Nagrodzono: Lesława Maciejewskiego, Zuzanne Niemier, Tomasza Chabinka oraz rektora UKW profesora Janusza Ostoję-Zagórskiego.

W uroczystości uczestniczył Janusz Palikot, który to mianował do tej nagrody rektora bydgoskiego uniwersytetu. Profesor Janusz Ostoja-Zagórski w ubiegłym roku postanowił zdjąć krzyż z sali senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdyż w jego ocenie jest to świecka uczelnia.

Wywołało to w Bydgoszczy falę zarówno pozytywnych głosów, jak i tych negatywnych. Z inicjatywy posła PiS Bartosza Kownackiego incydentem tym zajął się sejmowy zespół ds. przeciwdziałania ateizacji, który potępił rektora. Z kolei Janusz Palikot goszcząc nad Brdą podziękował rektorowi Ostoi-Zagórskiemu za odwagę.

Chcemy przypomnieć, że Polska jest krajem demokratycznym, pluralistycznym i powinna być krajem świeckim – mówiła na gali poseł Wanda Nowicka.

 

Inny nagrodzony Lesław Maciejewski walczył o usunięcie krzyża z sali obrad Rady Miejskiej Świnoujścia. Zuzanna Niemier i Tomasz Chabinka to uczniowie, którzy sprzeciwiają się aktywnie obecności symboli religijnych w ich szkole.

 

Ateizacja nie tak szybko

O tym, że walka o świeckie państwo nie będzie łatwa świadczy porażka, jaką dzień przed galą, doznali politycy Ruchu Palikota przed warszawskim sądem. Ten oddalił ich pozew, w którym sądzili Skarb Państwa, za krzyż w gmachu Sejmu. W ich opinii ten symbol naruszał ich dobra osobiste, a po za tym negatywnie wpływał na pracę posłów. Zdaniem sądu krzyż ma prawo zdobić ścianę w parlamencie, gdyż jest on zakotwiczony w polskim zwyczaju. Janusz Palikot zamierza odwołać się od tego wyroku do sądu apelacyjnego.