W pierwszą rocznicę śmierci Senat Rzeczypospolitej Polski oddał po przez uchwałę hołd prymasowi Józefowi Glempowi urodzonemu na Kujawach, który z tego powodu z naszym regionem był związany szczególnie. Z inicjatywą przyjęcia tej szczególnej uchwały wystąpiła grupa posłów.
Nie sposób wyobrazić sobie przetrwania przez Polaków trudnego czasu po II wojnie światowej bez fundamentu duchowego i moralnego zapewnianego przez Kościół. W wielu najważniejszych historycznie momentach przywódcy polskiego Kościoła odegrali kluczową rolę. Taka misja w trudnym czasie lat osiemdziesiątych przypadła Kardynałowi Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski – napisali senatorowie w uchwale.
Kontynuując linię swego wielkiego poprzednika, Prymasa Tysiąclecia, Kardynał Józef Glemp rozważnie i roztropnie sprostał wyzwaniom wynikającym z troski o dobro Polski. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci.
Kardynał Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu. Funkcję prymasa objął w trudnej sytuacji politycznej w Polsce, w 1981 roku. Gdy wprowadzono stan wojenny postępował z wielką odwagę, co zdaniem wielu sprawiło, że uniknięto masowego rozlewu krwi.
Od 1981 roku kierował także Archidiecezją Gnieźnieńską, stąd też nasz region znał bardzo dobrze oraz problemy borykające jego mieszkańców. W tym okresie w skład Archidiecezji Gnieźnieńskiej wchodziła także Bydgoszcz, stąd też i w grodzie nad Brdą cieszył się on dużym szacunkiem. Za zasługi dla społeczności lokalnej Rada Miejska w Kcynii nadała mu honorowe obywatelstwo. Inowrocławianie powołali natomiast do życia instytut jego imienia, który wspiera uzdolnioną młodzież.
Za uhonorowaniem kardynała Józefa Glempa głosowało 74 senatorów (w tym Jan Rulewski), jeden senator się wstrzymał, zaś kilku nie wzięło w ogóle udziału w głosowaniu, w tym bydgoski senator Andrzej Kobiak.
W budynkach Senatu do końca lutego można oglądać wystawę poświeconą kardynałowi Glempowi, którą przygotował instytut Prymasa Jóżefa Glempa w Inowrocławiu.