15 lat temu zmieniło się postrzeganie naszej obronności

W piątek w Centrum Szkolenia Sił Połączonych w NATO z siedzibą w Bydgoszczy odbyła się uroczystość 15-tej rocznicy wejścia Czech, Węgier i Polski do Paktu Północno Atlantyckiego. W tym roku minie także 10 lat od ulokowania tej ważnej dla NATO jednostki w Bydgoszczy.

15 lat temu po długim i żmudnym procesie opartym na demokratycznych procedurach, nasze kraje – Czechy, Węgry i Polska przystąpiły do Sojuszu i stały się członkami NATO – powiedział w ramach przywitania gości gen. bryg. Wojciech Grabowski, który od kilku tygodni pełni funkcję dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy – Był to początek transformacji naszych sił zbrojnych, a także trudnych czasów, w trakcie których musieliśmy wypełnić nasze zobowiązania wobec Sojuszu, i wciąż jest dużo do zrobienia.

 

O drodze jaką przeszły poszczególne kraje mówili następnie przedstawiciele poszczególnych narodów – Wstąpienie Republiki Czeskiej do NATO było wydarzeniem, które najbardziej naznaczyło fundamentalną zmianę w warunkach bezpieczeństwa państwa poprzez ustanowienie jego potencjału obronnego – mówił czeski starszy oficer narodowy płk. Ivo Strecha W poprzedniej dekadzie Związek Radziecki i Układ Warszawski uległy rozwiązaniu,, a w Europie dominowała atmosfera współpracy pomiędzy państwami, które były wobec siebie wrogie.

 

Od 1999 roku znacznie wzrosło zaangażowanie Polski na arenie współpracy międzynarodowej – przypomniał płk. Piotr TrepkowskiDużym wyzwaniem dla polskich sił zbrojnych była operacja pod kryptonimem Iracka Wolność w 2003 roku w ramach których państwa sojusznicze przeprowadziły operacje wojskowe w Iraku. We wrześniu 2003 roku Polska wzięła udział w wielozadaniowej misji stabilizacyjnej w trym kraju. Powierzenie naszemu krajowi dowództwa nad strefą środkowo-południową w ramach Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku było najbardziej odpowiedzialnym zadaniem, które Polska kiedykolwiek otrzymała w całej swojej historii udziału w misjach międzynarodowych.

 

Wówczas pod polskim dowództwem znajdowali się miedzy innymi Węgrzy. O międzynarodowych misjach z udziałem żołnierzy tego państwa od czasu wejścia do NATO mówił natomiast zastępca dowódcy JFTC NATO w Bydgoszczy gen. bryg. László Szabó.

 

Gośćmi tej okolicznościowej uroczystości, po za oficerami służącymi w JFTC byli przedstawiciele lokalnych władz – wojewoda Ewa Mes, marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”//www.youtube.com/embed/1tj8StCpouw” frameborder=”0″ allowfullscreen ]