JFTC NATO ma otrzymać medal Kazimierza Wielkiego



Prezydium Rady Miasta Bydgoszczy chce, aby w tegoroczne urodziny miasta, które obchodzić będziemy w kwietniu, zbiorowy medal zasługi otrzymało m.in. Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, które w tym roku obchodzi 10-lecie obecności w naszym mieście.

Medale zbiorowe otrzymać mają także – KPEC, Hotel ,,Pod Orłem” oraz Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej ,,Turkole”.

 

Medalami indywidualnymi Kazimierza Wielkiego wyróżnieni mają być – dr Alicja Paczoszka-Hauke, Kazimierz Karabasz, prof. Zbigniew Kikiewicz, prof. Józef Kubik, Stanisław Wroński oraz Alfred Zalużny.

 

Dr Alicja Paczoszka-Hauke od 2001 roku pracuje w Biurze Edukacji Publicznej IPN w Bydgoszczy, na swoim koncie ma liczne publikacje naukowe, w dużej części poświecone zagadnieniom związanym z Bydgoszczą i najbliższym regionem. Szczególnym jej zainteresowaniem cieszą się losy Żołnierzy Wyklętych. Aktywnie uczestniczy także w działalności Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

dr. Alicja Paczoszka-Hauke w czasie prelekcji o Żołnierzach Wyklętych

 

Prof. dr hab. inż. Józef Kubik pełnił jeszcze niedawno funkcję rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, jest autorem ponad setki prac naukowych publikowanych w zagranicznych prestiżowych czasopismach. Uznawany jest za autorytet w dziedzinie mechaniki i fizyki.

 

Prof. zw. dr hab. inż. Zbigniew Kikiewicz jako żołnierz przeszedł szlak bojowy od Lenino do Berlina. Za zasługi na froncie został odznaczony orderem Virtuti Militari. Od 1973 roku związany jest z Wydziałem Mechaniki Akademii Techniczno -Rolniczej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy).

 

Kazimierz Karabasz jest cenionym dokumentalistą filmowym urodzonym w Bydgoszczy, zaś Stanisław Wroński jest kreatorem i propagatorem rewitalizacji Bydgoskiego Węzła Wodnego Międzynarodowych Dróg Wodnych E-70 i E-40. Alfred Załużny od 2004 do 2013 kierował Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy i wniósł duży wkład w ich rozwój.

 

Joint Force Traning Centre jest jednostką wojskową o międzynarodowym znaczeniu. Od 10 lat szkolą się w niej oficerowie NATO z całego świata. To w Bydgoszczy szkoliły się sztaby tuż przed wyjazdem na misję Afganistanie.

 

Decyzje o przyznaniu powyższych medali Rada Miasta Bydgoszczy podejmie w najbliższą środę. Z racji, iż ta propozycja jest konsensusem wypracowanym przez przewodniczących klubów radnych,  głosowanie w tej sprawie jest tylko formalnością.