Uprawnienia kontrolerów biletów niekonstytucyjne

Fot: Bartosz Bieliński

Za niewykonywanie poleceń kontrolerów biletów w komunikacji publicznej można było nałożyć na pasażera nawet 5 tys. zł grzywny. W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny uznał, że tak duże uprawnienia kontrolerów biletów są niezgodne z artykułem 31 Konstytucji.

Z wnioskiem o zbadanie uprawnień kontrolerów wystąpił Prokurator Generalny, w którego opinii dochodziło do nadużyć. Dochodzić miało bowiem do sytuacji, gdy kontrolerzy mieli wydawać polecenia lub stosować przymus bezpośredni wobec osób, które nie dopuściły się jazdy na ,,gapę”. W opinii Prokuratura Generalnego zatrudnieni na umowę o prace lub zlecenia pracownicy firmy przewozowych nie funkcjonariuszami żadnej ze służb powołanych do ochrony bezpieczeństwa państwa.

 

Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za sprzeczny z konstytucją, ponieważ może wymuszać na podróżnych podporządkowanie się nawet arbitralnym, bezzasadnym i nieadekwatnym do zaistniałych sytuacji poleceniom kontrolerów – czytamy w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego – Karanie grzywną za każde niepodporządkowanie się poleceniu kontrolera co do pozostania w miejscu kontroli nieproporcjonalnie ogranicza wolność osobistą obywateli i rodzi niebezpieczeństwo nadużywania przez kontrolerów uprawnień i ich wykorzystywania w celach innych niż ochrona praw majątkowych przewoźników.

 

Ten wyrok TK oznacza, że w najbliższym czasie Rada Miasta Bydgoszczy będzie musiała zmienić przepisy przewozowe, w celu eliminacji uprawnień kontrolerów, które zostały uznane za niezgodne z Konstytucją.