Fundacja Rosa wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego organizują wraz z małymi pacjentami polskich szpitali akcję ,,Kartka dla Powstańca”. Do inicjatywy włączył się Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy oraz Wojewódzki Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Świeciu.
Przebywający w tych szpitalach mali pacjenci własnoręcznie przygotowują w czasie warsztatów plastycznych kartki i laurki, w których wyrażają podziękowanie dla uczestników Powstania Wielkopolskiego za ich postawę i odwagę.
Jesteśmy bardzo dumni, że żyjemy w kraju tak odważnych ludzi. Państwa postawa jest dla nas wspaniałym przykładem patriotyzmu i uczy nas, że siła i wola walki pozwalają na przetrwanie największych trudności – piszą dzieci w liście dołączonym do kartek.
W ramach organizowanych przez fundację warsztatów dzieci poznają także historię tego powstania, przez co uczą się też patriotyzmu.
Na kartkach dzieci pozostawiają adres zwrotny, na który odpisywać mogą adresaci ich kart – Życzę tym wszystkim dzieciom dużo odwagi, woli walki i zdrowia. Jeśli robiąc dla nas te kartki, miały chwile radości, to ja cieszę się tym bardziej – wypowiada się Tadeusz Jarosz, powstaniec warszawski, który otrzymał kartkę od 11 letniego Bartka. Zapowiada on, że odpisze na tą korespondencją. Ten projekt zatem można powiedzieć, że w pewnym sensie łączy pokolenia.
Przygotowywanie kartek dla powstańców, poznawanie ich historii niesie dodatkowy aspekt terapeutyczny, bo dowiadując się o odwadze powstańców, dzieci mają więcej woli walki z przeciwnościami losu, w tym z chorobą – tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Łącznie dzieci w całym kraju mają przygotować około 3,5 tys. kartek.