W miejscu gdzie mieścił się kiedyś gród Wyszogród powstały obok bursztynowego szlaku najbardziej charakterystycznym punktem obecnie jest wbity krzyż, który jest pamiątką wizyty w tym miejscu św. Wojciecha. W latach rządów Kazimierza Odnowiciela te ziemie były najeżdżane przez Czechów i Pomorzan, co doprowadziło do anarchii i przejęcia grodu przez pogan. W sobotę odbyła się inscenizacja wyrwania z rąk księstwa nakielskiego grodu przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego.
Wyszogród jest ważną częścią tożsamości dzielnicy Fordon, gdyż właśnie w tym grodzie położonym nad Wisłą miały miejsce początki osadnictwa na tych ziemiach. Po włączeniu Fordonu w granice Bydgoszczy Wyszogród stał się także częścią tożsamości tego miasta. Stąd też i w tym roku miał miejsce festyn, w czasie którego bydgoszczanie, ale też i goście z innych części regionu mogli się cofnąć do czasów średniowiecza. Można było pojeździć konno, postrzelać z łuków, a przede wszystkim podziwiać uzbrojenie z XII wieku oraz zobaczyć wojowników w akcji.
Kres Wyszogrodowi przyniósł najazd krzyżacki w XIV wieku, gdy gród doszczętnie spalono. W tym roku organizatorzy festynu nawiązali jednak przy inscenizacji do zupełnie innych wydarzeń historycznych, do czasów gdy znajdował się on pod panowaniem pogan. Po wyzwoleniu grodu przez księcia Bolesława Krzywoustego przekazał go spokrewnionemu ze sobą Bolesławowi Świętopełkowi, który nie dochował jednak mu wierności. W swojej III Księdze kronikarz Gal Anonim pisze o wydarzeniach z 1113 roku, gdy Wyszogród został zaatakowany przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego ponownie. W czasie tego najazdu doszło do spalenia grodu.
{gallery}stories/2014/9/wyszogrod{/gallery}