Tradycyjnie eucharystię w intencji duszy Romana Dmowskiego w tradycyjnym rycie rzymskim odprawił ks. prałat Roman Kneblewski. W swojej krótkiej homilii wyjaśniał, że nie należy odbierać pojęcia nacjonalizmu negatywnie.
W opinii duchownego polski nacjonalizm, którego ojcem był Roman Dmowski, opierał się głównie na miłości do własnej Ojczyzny – To jest miłość do tej ziemskiej Ojczyzny jaką dał nam Bóg, o którą musimy się w pierwszej kolejności zatroszczyć.
Ksiądz Roman Kneblewski podkreślał, że polski nacjonalizm oparty był o wiarę katolicką i nie był wymierzony przeciwko żadnemu narodowi, w przeciwieństwie do niemieckiego i ukraińskiego nazizmu, które oparte były na wartościach pogańskich. Kapłan negatywnie odniósł się przy tym do ideologii narodowego socjalizmu, która była powszechna w Niemczech hitlerowskich.
Po mszy odbyło się spotkanie z toruńskim historykiem dr Patrykiem Tomaszewskim, który wygłosił wykład poświęcony polityce prowadzonej przez Romana Dmowskiego. Podkreślał on najważniejsze cytaty tego bohatera narodowego, jak chociażby – Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie – który wpisał się do tradycji polskiego ruchu narodowego na stałem. Zdaniem Tomaszewskiego dużą zasługą Dmowskiego jest też to, że Polacy w rozmowach pokojowych po I wojnie światowej uczestniczyli jako strona wygrana i dzięki temu udało się odbudować wielkie państwo polskie, które miało szanse stać się niezależnym podmiotem na mapie Europy.
Wykład dr Tomaszewskiego zorganizowała Młodzież Wszechpolska.