Inowrocław ponownie stał się Polski

W przeddzień 96 rocznicy wyzwolenia Inowrocławia przez Powstańców Wielkopolskich, pod pomnikiem im poświęconym odbyły się oficjalne uroczystości. Patrząc jednak z punktu tożsamości Inowrocławia data 6 stycznia powinna być traktowana szczególnie, zaryzykuję nawet stwierdzenie, że należałoby ja celebrować bardziej od 11 listopada.

Samorządowcy, harcerze, kibice Zawiszy i Lecha, tak jak co roku zebrali się oddać hołd powstańcom. Tych uroczystości nie można jednak porównywać chociażby do tych, które 27 grudnia zorganizowano w Bydgoszczy czy Mroczy, bowiem czyn powstańców z 6 stycznia 1919 roku pod dowództwem kpt. Pawła Cymsa dał Inowrocławowi powrót do miast polskich po ponad wieku pruskich niewoli. Miasto przestano nazywać Hohensalzą. Stąd też dzień 6 stycznia to dla Inowrocławia przede wszystkim święto niepodległości, bo w dniu 11 listopada 1918 roku Inowrocław cały czas znajdował się pod zaborami.

 

 

Poświęcić warto zatem chwilę czasu na zadumę, nad tym co wydarzyło się w Inowrocławiu 96 lat temu, aby wspomnieć, iż Polacy nie szczędzili swojej krwi, aby zdobyć budynek poczty i dworzec kolejowy.