Fałszywy pułkownik Kwiatkowski z Bydgoszczy

Marek Kondrat, Renata Dancewicz i Zbigniew Zamachowski wraz z reżyserem Kazimierzem Kutzem stworzyli w 1996 roku dzieło, które na trwałe wpiszę się do polskiej kinematografii. Mowa o ,,Pułkowniku Kwiatkowskim”, czyli podszywającym się pod wysokiego oficera Ludowego Wojska Polskiego bohatera granego przez Kondrata. Czy Kazimierz Kutz inspirował się prawdziwą postacią?

 

Przebywający na przepustce wojskowy lekarz (Marek Kondrat) wychodzi na przepustkę. Po awanturze z radzieckim oficerem w jedynym warszawskim hotelu (miasto znajduje się w ruinach po II wojnie światowej) zaczyna sam udawać oficera służby bezpieczeństwa i jadąc przez kraj pomaga Armii Krajowej (partyzanci stawiali opór przez kilka lat).

 

Tadeusz Ośko, działający pod pseudonimem ,,Sęp” przez chwilę także udawał oficera UB, inwigilując tworzące się w Bydgoszczy struktury Milicji Obywatelskiej i pomagając partyzantom. W obawie o własne życie zmuszony zostaje uciec do partyzantki, po aresztowaniu został jednak skazany na śmierć. Pojawiają się opinie, że Kazimierz Kutz pisząc scenariusz ,,Pułkownika Kwiaktowskiego”, mógł się wzorować historią Ośki.

 

Tadeusz Ośko urodził się w kolejarskiej rodzinie, pochodził z ziemi włocławskiej. Podczas okupacji hitlerowskiej tworzył w Łowiczu podziemne struktury partyzantki, później wstąpił do Armii Krajowej. Po wkroczeniu na ziemie polskie wojsk sowieckich, wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego pod nazwiskiem Wojciecha Kossowskiego, podając się za rotmistrza, tym samym rozpoczynając kolejną konspirację. W 1945 roku przyjeżdża do Bydgoszczy i posługując się fałszywymi dokumentami podaje się za oficera Urzędu Bezpieczeństwa. Uzyskiwane w ten sposób informacje przekazuje podziemiu AK. Mając informację o konwojowaniu ważnych żołnierzy AK, zbawia konwojentów do jednego z mieszkań, gdzie milicjanci zostają zabici. Wówczas w obawie przed zdemaskowaniem ucieka do bydgoskich lasów tworząc oddziały partyzanckie ,,Wolność i Niezawisłość”.

 

W kwietniu 1946 roku Ośko zostaje aresztowany. Sąd skazał Wojciecha Kossowskiego na śmierć. Zginął rozstrzelany na terenie Bydgoszczy w dniu 27 listopada 1946.

 

Będąc w więzieniu zawarł związek małżeński z Małgorzatą Muzalewską. Jest to kolejny wspólny wątek z ,,Pułkownikiem Kwiatkowskim”, który ożenił się w filmie z Krysią, postacią graną przez Renatę Dancewicz.