Nowoczesna sypialnia

Sypialnia, to wyjątkowy pokój. Jest domowym azylem, miejscem wypoczynku. Ma sprzyjać intymności, nawiązywaniu bliskich relacji. To pomieszczenie, które chyba, jak żadne inne odzwierciedla cechy gospodarzy. W dodatku w sypialni spędzamy jedną trzecią życia.

Urządzić sypialnię wbrew pozorom nie jest zbyt łatwo. Musi być wygodna, komfortowa, ale także zapewniać bezpieczeństwo. To właśnie w tym pokoju często odpoczywamy po ciężkim dniu pracy, to tu skrywamy swoje smutki i próbujemy rozwiązać problemy. Dziś pokażemy, jak urządzić ten pokój w stylu nowoczesnym.

 

Styl nowoczesny

Charakteryzuje go przede wszystkim prostota. Nie ma w nim miejsca na zbędne elementy, liczne bibeloty. Wnętrza są jasne i przestronne, pełne światła, nie tylko naturalnego, ale także sztucznego.

 

Decydując się na aranżację sypialni w tym stylu trzeba postawić na proste w formie meble, bez zbędnych ozdobników. Na pewno nie nadadzą się ciężkie i rzeźbione łoża, drewniane szafki nocne, czy bogato zdobione toaletki. Łóżko powinno być jak najprostsze. Może mieć za to ozdobne wezgłowie, choć i tu liczy się umiar. Zamiast klasycznych szafek nocnych można ustawić proste stoliki ze szklanymi taflami. Nadadzą wnętrzu lekkości.” (cytat: http://meblohand.eu/)

 

We wnętrzach nowoczesnych na fragmentach ścian często stosuje się elementy dekoracyjne. W sypialni zaaranżowanej w tym stylu idealnie sprawdzą się szablonowe wzory lub dekoracyjne pasy tapet w kontrastowym kolorze. Ważne, by wszystkie te elementy stosować z umiarem. W tym stylu, mniej znaczy lepiej.

 

W oknach zamiast tradycyjnych firanek i zasłon lepiej będą wyglądały rolety, a nawet zapomniane już nieco żaluzje, które podkreślą charakter wnętrza. Jeśli jednak się pojawiają,powinny być ze zwiewnych, kolorowych materiałów, niedbale przerzuconych przez prosty w formie, metalowy karnisz.  Upinamy je asymetrycznie, rezygnując z fałd oraz klasycznych falban.

 

Kolor i oświetlenie

W nowoczesnych wnętrzach niezwykle ważny jest kolor i oświetlenie. Kolory są często intensywne, nasycone, wręcz kontrastowe. Stosuje się wszelkie odcienie szarości, ale także intensywne czerwienia, fiolety, brązy, a nawet czerń. Kolor można nadać za pomocą dodatków. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, w dodatku łatwe do zmiany. Sprawdzają jednobarwne plamy przełamane kontrastowym kolorem – na przykład na popielatej narzucie dobrze będą wyglądały czerwone lub czarne ozdobne poduchy. Jeśli łóżko utrzymane jest w jasnych barwach, projektanci proponują ciemną podłogę. Przy jasnej wykładzinie lub deskach meble powinny być w ciemnych odcieniach. Nie można zapominać także o odpowiednim dobraniu pościeli. Musi współgrać z resztą aranżacji.

 

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest oświetlenie. To ono buduje nastrój, sprawia, że wnętrze nabiera intymnego charakteru. Wielu projektantów radzi, by zrezygnować z górnego oświetlenia na rzecz światła punktowego i lamp bocznych. Powinny być one proste w formie. Mogą być jednym z głównych elementów dekoracyjnych.