,,Warto było przez półtora wieku pielęgnować polskie tradycje” – Bydgoszcz świętowała odzyskanie niepodległości



Dzień 20 stycznia to data dla Bydgoszczy szczególna, bowiem po 148 latach pruskiej niewoli, gród założony przez Kazimierza II Wielkiego. 96-tą rocznicę tych wydarzeń świętowaliśmy na Starym Rynku, gdzie miało miejsce historyczne wkroczenie Wojska Polskiego, które formalnie przyłączyło Bydgoszcz do Polski.

 

Świętowanie rozpoczęła w południe Msza Święta, którą sprawował bp Jan Tyrawa. Podczas kazania stwierdził on, że powrót do Bydgoszczy nie był dziełem przypadku, gdyż nic się nie dzieje z przypadku. Szerzej o rozważaniach biskupa: Bp Tyrawa: Powiedzmy wprost – nie ma przypadku.

 

Następnie nastąpił uroczysty przemarsz na Starym Rynku, gdzie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał wydarzenia z przeszłości – 96 lat temu, 20 stycznia 1920 roku, do Bydgoszczy wkroczył VI Pułk Strzelców Wielkopolskich, który szedł na czele oddziałów Wojska Polskiego, przejmujących miasto z rąk niemieckich po 148 letnim okresie niewoli. Siedmiu pokoleniom bydgoszczan przyszło żyć pod pruskim panowaniem. Tamtego zimowego dnia miasto wróciło do Macierzy, w granice odradzającego się państwa polskiego.

 

Wojewoda mówił również o przyczynach politycznych odzyskania przez Polskę Bydgoszczy – Bezpośrednio spowodował to Traktat Wersalski, ale był on wynikiem wysiłku całego narodu. Wysiłku zbrojnego i politycznego.

 

Na zakończenie zacytował fragment Dziennika Bydgoskiego z 20 stycznia 1920, gdzie redakcja witała polskich żołnierzy słowami – Niesiecie nam dziś to, o czym pokolenia cale marzyły. Dar najcenniejszy, którego wartość jest wyższa ponad wszystkie skarby świata – wolność do której tak dawno tęskniliśmy.

 

– Wielkie to wydarzenie dla Bydgoszczy i Polski. Miasto wróciło do Macierzy, a wolna ojczyzna odzyskała piękną, królewską Bydgoszcz – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Wraz z wejściem polskim żołnierzy na dostojnie udekorowany Stary Rynek, w sercach polskich rodzin zagościło poczucie spełnionych nadziei i zwycięstwa. Warto było przez półtora wieku pielęgnować polskie tradycje i nie godzić się na niewolę, aby doczekać takiej właśnie chwili.

 

{gallery}stories/2016/1/20stycznia{/gallery}

 

Po części oficjalnej miała miejsce inscenizacja historyczna walk toczących się na terenie Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Wybuch tego powstania w dniu 27 grudnia 1918 roku, miał duży wpływ na polityczne rozstrzygnięcie przyszłych granic zachodnich Polski, czyli na zapisy Traktatu Wersalskiego.

 

Drugą niespodzianką przygotowaną dla mieszkańców, była inscenizacja wydarzeń z 19 stycznia 1920 roku, gdy niemiecki burmistrz Bydgoszczy Hugo Wolf przekazał symbolicznie władzę komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi. Było to zatem symboliczne przekazanie władzy politycznej Polakom. Inscenizacja tego wydarzenia miała miejsce na schodach Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej. Historycznie, to wydarzenie rozgrywało się w jednym z gabinetów ratusza.

 

{youtube}DQ0MPcDG0QY{/youtube}

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/xQyDTPc2MK8″ frameborder=”0″ allowfullscreen ]