Pracownicy w firmach budowlanych odpowiedzialni za serwisowane maszyn budowlanych niejednokrotnie zastanawiają się czy do naprawy lepiej będzie sprowadzić nową część od renomowanego producenta, czy może jednak oszczędzić nieco pieniędzy i zakupić część używaną lub zamiennik. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka łatwa jakby mogło się pierwotnie wydawać. Wręcz przeciwnie, wymaga ona od nas niemałej wiedzy o producencie takiego sprzętu oraz wiedzy z zakresu sprzętu motoryzacyjnego i serwisowania.
Zamiennik, zamiennikowi nie równy
Pierwszoplanowe pytanie jakie większość z nas wysunie to takie, czy części używane spełnią swoją podstawową rolę i będą nam służyć przez dłuższy czas. Odpowiedź na to pytanie uwarunkowana jest niestety kilkoma zmiennymi. Przede wszystkim należy rozpatrzyć na wstępie czy część wymontowana z innej maszyny została po dokonaniu tej czynności sprawdzona. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że zamiennik może być na tyle zużyty, iż nie przyda się nam praktycznie do niczego, narażając nas tylko na dodatkowe koszty. Argumentem przemawiającym za ich wyborem jest cena takowego ekwiwalentu, która będzie zdecydowanie niższa niż zakup markowego, nowego odpowiednika. Jeśli pierwszoplanowym są dla nasz oszczędności, to warto rozważyć taką możliwość, w przeciwnym razie należy sięgnąć po część nową.
Sprawdzony detal gwarantem jakości
W przypadku tych części sprzętu budowlanego, które w dużej mierze decydują o jego całkowitej sprawności lub co ważniejsze, o jego bezpiecznej pracy, ważnym jest by na ekwiwalentach nie oszczędzać. Poszukiwanie zamienników lub części używanych asortymentu z tzw. „pierwszej grupy” nie jest polecane. W tym przypadku lepiej zapłacić więcej, ale mieć pewność, że maszyna podczas pracy nie zepsuje się po raz kolejny oraz, że nie stanie się zagrożeniem dla pracowników ją obsługujących lub mających z nią bezpośredni kontakt w codziennej pracy. Ogromną zaletą sprzętu oryginalnego jest to, iż każda z nich była dokładnie sprawdzona pod kątem jakości przed sprzedażą oraz objęta jest gwarancją producenta. Tylko takie elementy zapewnią stabilne funkcjonowanie maszyn.
U kogo się zaopatrzyć?
Mechaniczny sprzęt budowlany stworzony jest z setek, jeśli nie tysięcy różnorakich części do maszyn. W związku z tym, przy wyborze odpowiedniego dostawcy kierujmy się w głównej mierze jego ofertą oraz mnogością zamienników w niej występujących. Jeśli dostawca w swoim katalogu posiada nawet najmniej popularne i trudno dostępne elementy, wtedy warto rozważyć, czy to właśnie u niego nie powinniśmy się zaopatrywać. Nie bójmy się także szukać informacji na temat pdystrybutora bezpośrednio u samych klientów. Ich wiedza powinna pomóc nam podjąc słuszną decyzję Fachowe magazyny lub profesjonalne fora internetowe także zawierają szereg opinii o potencjalnych dostawcach. Dzięki nim z większą łatwością będziemy w stanie wyrobić sobie opinię o tych producentach, z którymi będziemy chcieli podjąć wymianę handlową.