Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne dane dotyczące studentów w Polsce według stanu na dzień 30 listopada 2015 r. Te dane wskazują, iż dominującym podmiotem w kujawsko-pomorskim jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, ale również nakreślają wstępnie jakim potencjałem dysponowałby Uniwersytet Bydgoski, o którym coraz częściej mówią politycy.
GUS na 30 listopada szacuje liczbę studentów w kujawsko-pomorskim na 61801 osób. Z tego na UMK mamy 25485 studentów (licząc w tym studiujących na Collegium Medicum w Bydgoszczy). Wynika z tego, że co trzeci student studiuje na tej toruńskiej uczelni.
Druga i trzecia lokata przypada bydgoskim uczelniom państwowym. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego jest to 8739 studentów, zaś na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym 7998 studentów.
Kolejne lokaty przypadają szkołom prywatnym. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu jest to 7360 studentów (prężnie działa wydział zamiejscowy tej uczelni w Bydgoszczy, który stanowi duży procent w tej liczbie), przed Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy 3486 studentów (uczelnia posiada wydziały zamiejscowe: w Toruniu, Inowrocławiu i Malborku), Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy 2070 studentów i Bydgoskiej Szkole Wyższej 1454. Tysiąc studentów przekracza jeszcze tylko Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku (1251), 999 studentów ma natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku.
Collegium Medicum
Ważnym elementem toruńskiego UMK jest Collegium Medicum w Bydgoszczy. Kierunki medyczne cieszą się dość dużym zainteresowaniem studentów. Środowisko bydgoskie chcąc wydzielić CM i utworzyć na jego bazie Uniwersytet Medyczny, chce bowiem poszerzyć kształcenie medyczne.
Z danych GUS wynika, że kierunki medyczne studiuje na UMK 5369 studentów. Najwięcej na kierunku lekarskim 1391, pielęgniarstwo i położnictwo to 1200 studentów.
UMK po wydzieleniu kierunków medycznych miałby zatem 20116 studentów. Będący w planie koncepcji politycznej Uniwersytet Bydgoski (połączenie UKW, UTP i Uniwersytetu Medycznego) 22106. Jeżeli udałoby się zrealizować plany zwiększenia kształcenia na kierunku lekarskim i utworzenia stomatologii, do czego dąży bydgoski samorząd, liczba studentów byłaby jeszcze większa. W Toruniu po odłączeniu Collegium Medicum mógłby powstać z kolei wydział lekarski, co również oznaczałoby zwiększenie tej szacowanej liczby.